fot. EPA/CRAIG LASSIG

Hiszpania: katolicy krytykują decyzje rządu w sprawie aborcji i możliwości zmiany płci

Hiszpańska Konferencja Biskupia i liczne organizacje katolików świeckich w tym kraju skrytykowały przedstawiony 29 czerwca przez rząd Pedro Sancheza projekt ustawy dotyczącej zmiany płci przez osoby transseksualne. Natomiast deputowani złożyli skargę w sprawie ustawy dopuszczającej aborcję na życzenie kobiety.

Biskupi i organizacje katolików świeckich krytykują rządowy projekt ustawy nt. zmiany płci

Inicjatorka tego projektu – wywodząca się z radykalnie lewicowego bloku Unidas Podemos minister ds. równouprawnienia Irene Montero przedstawiła go tylko pobieżnie na konferencji prasowej w Madrycie 29 bm. Wyjaśniła, że zmiana płci osoby transseksualnej w rejestrze cywilnym możliwa będzie już w przypadku osób w wieku 14 lat. Do 16. roku życia konieczna będzie zgoda rodziców lub opiekunów na zmianę płci w dokumentach. Powyżej tego wieku wystarczy do tego jedynie własna deklaracja o niezgodności płci odczuwalnej z tą nadaną po urodzeniu. „Ten projekt ustawy trans przekształca uczucie w kategorię prawną” – ocenił sekretarz generalny episkopatu Hiszpanii bp Luis Argüello, zaznaczając, że w razie zatwierdzenia nowego prawa przez parlament “życzenie osób nabierze mocy prawnej w sposób subiektywny”.

fot. unsplash

Grupa ponad 20 parlamentarzystów oraz byłych senatorów i posłów Kongresu Deputowanych – niższej izby parlamentu Hiszpanii – skierowała do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu skargę na “bierność Trybunału Konstytucyjnego” w sprawie zatwierdzonej w 2010 ustawy dopuszczającej aborcje na życzenie kobiety. „Nie mogliśmy już dłużej czeka na ustosunkowanie się TK wobec naszej prośby o zbadanie zgodności ustawy o przerywaniu ciąży z konstytucją (…), gdyż regulacja ta uderza w zagwarantowane w hiszpańskiej ustawie zasadniczej prawo do życia” – powiedział były senator Luis Peral.

Skarga deputowanych do Strasburga na bierność Trybunału Konstytucyjnego ws. aborcji

Autorzy przesłanego 29 czerwca dokumentu przypomnieli, że w czerwcu 2010 grupa 70 hiszpańskich polityków złożyła wniosek do TK w Madrycie o zbadanie ustawy dopuszczającej aborcję na życzenie kobiety z konstytucją, ale po 11 latach instytucja ta wciąż nie wydała żadnego orzeczenia w tej sprawie. W skardze parlamentarzyści napisali, że hiszpański Trybunał Konstytucyjny “był w sposób nieuzasadniony bierny” wobec ich petycji ponad 11 lat.

Fot. pixabay

Przerywanie ciąży na życzenie kobiety zaakceptował parlament hiszpański w lutym 2010 r. Cztery miesiące później prawo to, dopuszczające aborcję w pierwszych 14 tygodniach ciąży, zostało zaskarżone do TK. Autorzy wniosku zwracali wówczas uwagę, że nowe przepisy są sprzeczne w kilku miejscach z konstytucją.

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze