Hiszpania: pomimo rosnących cen mieszkań Polacy kupują coraz więcej nieruchomości
Pomimo rosnących cen mieszkań w Hiszpanii, Polacy kupują coraz więcej nieruchomości w tym kraju. Statystyki za trzeci kwartał 2024 r. pokazują, że nasi rodacy znajdują się w czołówce nabywców – wyprzedzają ich jedynie Brytyjczycy, Niemcy i Marokańczycy.
Według danych hiszpańskiego ministerstwa mieszkalnictwa, obcokrajowcy kupują już niemal co piąte mieszkanie w tym iberyjskim kraju, a liczba transakcji wzrosła gwałtownie w ostatnich latach.
Wśród powodów dużego zainteresowania obcokrajowców nieruchomościami w Hiszpanii wymienia się najczęściej dobrą pogodę przez większą część roku, usługi socjalne, bezpieczeństwo i ceny – choć te wyraźnie rosły w ostatnich latach z powodu ograniczonej podaży na rynku.
W kraju trwa obecnie debata na temat kryzysu mieszkaniowego. W ocenie sektora rynek potrzebuje 3,5 mln tanich mieszkań. W 2024 r. ceny nieruchomości wzrosły w Hiszpanii średnio o ok. 8 proc. Jak twierdzi Xavier Vilajoana, prezes krajowego stowarzyszenia deweloperów APCE, cytowany przez kataloński dziennik „La Vanguardia”, deficyt mieszkaniowy w 2025 r. będzie się pogłębiał, a zdaniem firm ceny mają rosnąć w tempie 4-5 proc.
>>> Hiszpania: rekordowa liczba pielgrzymów z Polski na szlaku Camino de Santiago
Sytuacja ta nie odstrasza Polaków, którzy w 2023 r. kupili w Hiszpanii ponad 3 tys. domów i mieszkań. Według danych organizacji prowadzącej rejestr nieruchomości Registradores de Espana, Polacy w trzecim kwartale 2024 r. zajęli czwarte miejsce wśród obcokrajowców kupujących nieruchomości – za Brytyjczykami, Niemcami i Marokańczykami. To ponad 1,3 tys. domów i mieszkań, co daje ponad 5 proc. wszystkich transakcji.
Polacy najchętniej kupowali nieruchomości w Katalonii, Walencji, na Costa Blanca oraz w Andaluzji, gdzie znajduje się słynny region turystyczny Costa del Sol. Wielu deweloperów, działających na tych obszarach, cytowanych przez dziennik ekonomiczny „Cinco Dias”, przyznaje, że Polacy stanowili w ostatnich latach pokaźną grupę klientów w ich portfolio sprzedaży.
Po rosyjskiej inwazji na Ukrainę hiszpańscy deweloperzy i biura nieruchomości zaobserwowali wzrost zainteresowania mieszkaniami wśród obywateli Polski, Ukrainy czy krajów bałtyckich. W przypadku nabywców z krajów Europy Środkowej przy kupnie nieruchomości w Hiszpanii często podkreśla się motyw bezpieczeństwa.
>>> Hiszpania: w pontonie z migrantami urodziło się dziecko
„Nasi klienci doceniają bezpieczeństwo, większą odległość od Rosji i często decydują się na zakup drugiego domu za granicą właśnie na wypadek eskalacji konfliktu za wschodnią granicą Polski” – stwierdziła w komunikacie przesłanym PAP Tatiana Pękala, właścicielka Dream Property Marbella, polskiego biura obrotu nieruchomościami w Hiszpanii.
Według hiszpańskich analityków, nie ma problemu, jeśli obcokrajowiec kupuje mieszkanie i w nim mieszka. Jak uważa Eduardo Gonzalez de Molina, ekspert ds. polityki mieszkaniowej, którego opinię publikuje „La Vanguardia”, znaczna część mieszkań to jednak „inwestycje w drugie domy, które zwiększają presję na rynku, co nie pomaga w rozwiązaniu problemu mieszkaniowego w Hiszpanii”.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |