fot. EPA/Alberto Morante

Hiszpania: Rok Święty w Santiago de Compostela przedłużony do końca 2022 roku

Rozpoczęty 31 grudnia 2020 roku Rok Święty Jakubowy w Santiago de Compostela potrwa do końca 2022 roku. Decyzję Stolicy Apostolskiej ogłosił nuncjusz apostolski w Hiszpanii abp Bernardito Auza na zakończenie mszy św. w tamtejszej katedrze, w której znajduje się grób św. Jakuba Mniejszego.

Wcześniej miejscowy arcybiskup Julián Barrio otworzył Drzwi Święte, które raz pierwszy pielgrzymi przeszli w 1122 roku. – Rok Święty nie jest duchową ucieczką, ale zobowiązaniem do rozeznania rzeczywistości znajdującej się w kryzysie antropologicznym, duchowym, kulturowym i sanitarnym, który wstrząsnął pewnikami, z jakich składa się życie – wyjaśnił w homilii metropolita Santiago de Compostela. Prosił Apostoła, by umacniał nadzieję, która pomaga przezwyciężać dręczące troski o dzień dzisiejszy, a także „sceptycyzm, który utrudnia okazywanie miłości”. Wskazał, że trzeba wyjść do bliźnich z dziełami miłosierdzia, ożywiając braterstwo, które pozwala dostrzec, docenić i kochać „poza bliskością fizyczną”, zawsze dając pierwszeństwo ludziom ubogim i najsłabszym.

Północna Hiszpania, katedra w Oviedo – inauguracja świętego roku Jakuba 2021, fot. EPA/Alberto Morante

Uroczystość była transmitowana na wielkich ekranach w różnych miastach świata, m.in. w Buenos Aires, Dublinie i Mediolanie. Dlatego fragmenty homilii abp Barrio przeczytał także po francusku, niemiecku, angielsku i włosku. Przed mszą św., na placu znajdującym się na tyłach katedry, nuncjusz apostolski odczytał list papieża Franciszka, wystosowany z okazji Roku Świętego. „Ten Rok Jubileuszowy, który rozpoczynamy jest dla nas nową i wielką okazją łaski i nawrócenia. Możemy i powinniśmy ją wykorzystać. Przed osobą wierzącą i przed wszystkimi ludźmi dobrej woli otwiera się projekt pełen nadziei” – napisał papież.

Drzwi Święte, zwane także Drzwiami Przebaczenia, abp Barrios otworzył kluczem. Wcześniej trzykrotnie uderzył w nie małym młotkiem. Następnie wszedł do świeżo odnowionej katedry. Po długich pracach konserwatorskich odzyskała ona dawny blask i przywrócono w niej kult z udziałem wiernych. Z powodu ograniczeń związanych z pandemią w uroczystości mogło uczestniczyć zaledwie 270 osób wewnątrz świątyni, a ci, którzy stali przed nią musieli zachowywać dwumetrowy odstęp od siebie nawzajem. Na zakończenie liturgii abp Auza ogłosił dekret Penitencjarii Apostolskiej o wydłużeniu o rok obchodów Roku Świętego. Tym samym trwać on będzie przez cały 2021 i 2022 rok, ze względu na ograniczenia w pielgrzymowaniu związane z COVID-19. W 2022 r. mija 900 lat od pierwszego Roku Świętego Jakubowego, który przypada wtedy, gdy liturgiczne święto św. Jakuba (25 lipca) wypada w niedzielę. Podobnie było w czasie wojny domowej w Hiszpanii, gdy Rok Święty 1937 został przedłużony na cały rok 1938.

Santiago de compostella, fot. cathopic

Program obchodów Roku Świętego Jakubowego znajduje się na stronie internetowej: www.pej21.com. Jednym z najważniejszych jego punktów będzie planowana na 4-8 sierpnia Europejska Pielgrzymka Młodych pod hasłem: „Młody człowieku, wstań i bądź świadkiem! Apostoł Jakub czeka na ciebie”.

Apostoł Jakub Młodszy zajmuje ważne miejsce w historii Hiszpanii. Według tradycji miał głosić ewangelię w okolicach dzisiejszej Saragossy. Jego grób został odkryty na początku IX wieku. Z całej Europy zaczęli do niego przybywać pielgrzymi. Z biegiem czasu narodził się szlak jakubowy. Santiago de Compostela stało się ważnym ośrodkiem pielgrzymkowym obok Rzymu i Jerozolimy. Wstawiennictwa Apostoła Jakuba szukano podczas rekonkwisty. W pobożnych opowieściach pojawia się na białym koniu, aby wesprzeć chrześcijańskich rycerzy w walce z muzułmanami. W 1630 r. papież Urban VIII ogłosił św. Jakuba Apostoła patronem Hiszpanii. Król Filip IV w 1646 r. wprowadził zwyczaj składania darów apostołowi w imieniu narodu. Utrzymuje się on do dzisiaj, choć ma charakter jedynie symboliczny.

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze