Turyści na Las Palmas Fot. PAP/EPA/Elvira Urquijo A.

Hiszpania świętuje Boże Narodzenie

1 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.
Pierwszy dzień świąt Hiszpanie spędzają w gronie najbliższej rodziny. „Zatrzymajmy się przed Szopką Bożonarodzeniową i kontemplujmy postacie Jezusa, Maryi i Józefa. Kontemplujmy Emmanuela: «Boga z nami»”, zachęca arcybiskup Madrytu kard. Carlos Osoro w okolicznościowym liście.

W wielu parafiach wigilijna noc zakończyła się prawie o świcie. Po Pasterce był czas na złożenie sobie życzeń, wspólne śpiewanie kolęd, gry i zabawy. Były tradycyjne słodycze związane z okresem Bożego Narodzenia oraz popularna „sidra”, czyli napój produkowany z jabłek. Dzisiaj jest czas na bycie z rodziną.

Szczególny wieczór przeżyli bezdomni, którzy wigilijną kolację zjedli w słynnym muzeum El Prado. Zorganizowała ją pozarządowa organizacja Mensajeros de la Paz (Posłańcy Pokoju) dla 250 osób. Menu przygotował znany mistrz kuchenny Martín Berasategui. „To wielkie przeżycie móc przygotować posiłek dla tych bezdomnych. Wrażliwość na potrzebujących wpoili mi moi rodzice. Czuję się bardzo szczęśliwy”, wyznał baskijski kucharz. Potrawy podawał wspólnie z ks. Ángelem Garcíą Rodríguezem, założycielem Mensajeros de la Paz.

Kolację dla bezdomnych zorganizowały również parafie oraz ruchy kościelne jak np. Wspólnota św. Idziego.

Z kolei kard. Carlos Osoro zaprosił wszystkich, aby towarzyszyć młodzieży, która weźmie udział w spotkaniu organizowanym przez Taizé: „Błogosławieni, którzy pielgrzymują i przyjmują w swoim życiu Boga i braci oraz dają okazję, aby pokazać, że dzisiaj Chrystus ma godne miejsce do życia”. Od 28 grudnia w Madrycie spotka się ponad 13 tys. młodzieży. Najdłuższą trasę pokona autobusem grupa z Nowosybirska.

Zobacz także
Wasze komentarze