Hiszpańska rządowa agencja: eutanazja jest sprzeczna z ideą państwa liberalnego
W swoim piśmie CBE wskazała, że na złożoną kwestię eutanazji należy patrzeć jako na fakt nadania lekarzom prawa do decydowania nie tyle o zdrowiu pacjentów, co o ich życiu. Odnotowała, że jest to sprzeczne z ideą państwa liberalnego, w którym “władze publiczne nie mogą decydować o życiu obywateli”.
Debata nad legalizacją eutanazji rozpoczęła się w Hiszpanii w lutym 2020 r., czyli na krótko przed wybuchem pandemii koronawirusa. Autorem projektu ustawy omawianej w niższej izbie parlamentu, Kongresie Deputowanych, jest rząd Pedra Sancheza, wspierany przez koalicję socjalistów i lewicowego bloku Unidas Podemos. Projekt rządu Sancheza przewiduje, że zabieg eutanazji byłby finansowany przez państwo i przeprowadzany zarówno w szpitalach publicznych, jak i prywatnych. Miałby dotyczyć osób “przewlekle i nieuleczalnie chorych, których cierpienia nie można uśmierzyć”. Według dokumentu do przeprowadzenia zabiegu tzw. wspomaganego samobójstwa niezbędna byłaby zgoda pacjenta, a także pozytywna opinia co najmniej dwóch lekarzy.
>>> Hiszpania: spada liczba osób deklarujących się jako katolicy
W połowie września biskupi Hiszpanii wezwali parlamentarzystów do zaniechania prac nad legalizacją eutanazji. Wyrazili też przekonanie, że zalegalizowanie eutanazji doprowadzi do „braku szacunku dla ludzkiego życia” w tym kraju.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |