Hiszpański episkopat zatwierdził plan odszkodowań dla ofiar nadużyć ze strony ludzi Kościoła
Biskupi zebrani we wtorek na nadzwyczajnej sesji Konferencji Episkopatu Hiszpanii w Madrycie zatwierdzili plan odszkodowań, w tym rekompensaty finansowe, dla osób, które padły ofiarą nadużyć seksualnych ze strony ludzi Kościoła, zarówno duchownych, jak i świeckich.
Z dokumentu wynika, że „całościowe zadośćuczynienie” zawarte w programie o nazwie Priva będzie dotyczyło także ofiar agresorów seksualnych, którzy już nie żyją, a także obejmie sprawy, które się przedawniły. Jak poinformował przewodniczący hiszpańskiego Episkopatu abp Luis Arguello, „Kościół będzie wysłuchiwał wszystkich zgłaszających się ofiar nadużyć”, a odszkodowania dla pokrzywdzonych „będą kompleksowe”.
„Prosimy wszystkich o poszanowanie naszego planu zadośćuczynienia ofiarom nadużyć” – stwierdził abp Arguello, dodając, że zasady udzielania rekompensat zostaną przekazane hiszpańskim diecezjom oraz 400 działającym w Hiszpanii zgromadzeniom religijnym. To właśnie do władz diecezji i zakonów będzie należała ostateczna decyzja co do wypłaty odszkodowania.
„Zatwierdzony przez nas plan nie jest formą odpowiedzi udzielonej rządowi, ale ofiarom nadużyć seksualnych. To one są w tej sprawie najważniejsze” – podkreślił.
W kwietniu minister sprawiedliwości w centrolewicowym rządze Felix Bolanos wezwał Kościół do wypłaty odszkodowań na podstawie raportu rzecznika praw obywatelskich Angela Gabilondo, mówiącego o 440 tys. domniemanych ofiarach ludzi Kościoła. Hiszpańscy biskupi kontestują tę liczbę.
Bolanos ogłosił wówczas, że wobec postawy Kościoła, którą ocenił jako bierną, inicjatywę w sprawie wypłacania poszkodowanym rekompensat przejmie rząd. W odpowiedzi hiszpański Episkopat uznał rządowy plan za dyskryminujący – argumentowano, że nie obejmuje osób pokrzywdzonych przez agresorów z innych grup społecznych. Sekretarz generalny Konferencji Episkopatu Hiszpanii bp Francisco Garcia Magan przekazał, że nawet gdyby wziąć pod uwagę raport Gabilonda, to wypłata odszkodowań zaledwie 1/9 poszkodowanych byłaby posunięciem niesprawiedliwym.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |