Hubert Piechocki: przegląd prasy katolickiej
Zapraszam na cotygodniowy przegląd prasy katolickiej.
Gość Niedzielny
W „Gościu Niedzielnym” w tym tygodniu znajdziemy rozmowę z o. Jackiem Salijem OP. „Mogę nie mieć racji, ale wydaje mi się, że po prostu takie są fakty – że w naszym społeczeństwie narasta dystansowanie się wobec Kościoła, niekiedy nawet wrogość. I na pewno tych zjawisk nie powinniśmy lekceważyć. Osobiście fakty te odbieram jako wielkie wezwanie do tego, żeby samemu się nawracać oraz żeby innym pomagać w tym, by się nawracali” – mówi dominikanin w rozmowie poświęconej agresji wobec Kościoła, odchodzeniu od wiary i skandalom pedofilskim. Rozmówcą tygodnika jest też abp Wiktor Skworc. Metropolita katowicki opowiada o tym, ze „pandemia nauczyła nas odchodzenia od schematów w duszpasterstwie”. „W moim przekonaniu pandemia wpłynęła ostatecznie na to, że Kościół bardziej niż kiedykolwiek przedtem Eucharystią przemawia, ewangelizuje i katechizuje najszersze rzesze wiernych” – opowiada hierarcha.
Idziemy
Na łamach „Idziemy” Joanna Wojewoda z Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Warszawie opowiada o ozdrowieńcach, którzy – poprzez oddanie osocza – mogą uratować zdrowie i życie chorych na Covid-19. „Zabieg jest bezpieczny, nie ma możliwości zakażenia się dawcy, pobranie odbywa się przy użyciu jednorazowych sprzętów i zestawów” – przyznaje rozmówczyni Ireny Świerdzewskiej. Redakcja pisze także o Adwencie. ” W Adwencie czekamy z wiarą najpierw na liturgiczną celebrację pierwszego przyjścia Chrystusa, gdy narodził się z Maryi Dziewicy, a jednocześnie przygotowujemy się na Jego powtórne i definitywne przyjście, kiedy będzie »sądzić żywych i umarłych«” – czytamy.
Niedziela
„Czekamy czy czuwamy?” – pyta na okładce najnowszego numeru tygodnik „Niedziela”. To zapowiedź najważniejszego tematu, który tym razem dotyczy zaczynającego się zaraz Adwentu. „Adwent jest czasem oczekiwania. Na co czekamy? Odpowiedź wydaje się oczywista: na Boże Narodzenie! Adwent przypomina nam jednak o jeszcze jednym oczekiwaniu – na powtórne przyjście Chrystusa. Kiedy to nastąpi, czyli kiedy będzie koniec świata? Te pytania ciągle budzą ciekawość i niepokój. Niepotrzebnie” – czytamy w artykule „Adwentowe pytania”. „Jak się przygotować na przyjście Pana, gdy świat wokół nie przypomina już tego, który znaliśmy?” – w kolejnym artykule redakcja szuka sposobu na przeżycie Adwentu w czasie pandemii.
Przewodnik Katolicki
„Przewodnik Katolicki” publikuje w tym tygodniu rozmowę z ojcem Adamem Żakiem, koordynatorem ds. ochrony dzieci i młodzieży przy KEP. „Raport w sprawie kariery byłego kardynała McCarricka pokazuje naocznie, jak bardzo posługa papieska w ogóle – nie tylko Jana Pawła II – była i jest narażona na manipulacje ze strony ludzi nieuczciwych, w tym także ze strony współpracowników odpowiedzialnych np. za przeprowadzanie procedur wyłaniania i powoływania osób na wysokie stanowiska w kościołach lokalnych i w Watykanie” – mówi w kontekście opublikowanego niedawno dokumentu jezuita. W wydaniu znajdziemy też artykuł ks. Artura Stopki pt. „Ekonomia dwóch Franciszków”. „Coraz częściej słychać o konieczności stworzenia „nowej ekonomii”. Jednym z najsilniejszych jest w tej sprawie głos papieża Franciszka. Dlaczego?” – pisze publicysta.
Tygodnik Powszechny
„Tygodnik Powszechny” podejmuje w tym tygodniu temat polskiej oświaty i jej bieżących problemów. Pisze o „szkolnych plagach współistniejących”. Pismo publikuje też rozmowę z Janem Wróblem, warszawskim nauczycielem historii, który opowiada o tym, jak powinna wyglądać edukacja w czasie pandemii. Ciekawy jest też reportaż poświęcony pracy dyspozytorów karetek, którzy w obecnej rzeczywistości mają bardzo dużo obowiązków i którzy często muszą podejmować trudne decyzje – gdzie i kiedy skierować karetkę. W tygodniku także rozmowa z Karolem Tarnowksi, filozofem, wychowankiem duszpasterstwa prowadzonego przez Karola Wojtyłę. „Jan Paweł II miał ciekawą wizję kierunku, w którym powinien kroczyć Kościół, miał też swoje marzenia o Polsce, ale nie miał szczęśliwej ręki do ludzi” – mówi rozmówca Artura Sporniaka.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |