Hubert Piechocki: przegląd prasy katolickiej

Zapraszam na cotygodniowy przegląd prasy katolickiej.

Gość Niedzielny

W najnowszym numerze „Gościa Niedzielnego” przeczytamy o starości. „Polska stoi przed wyzwaniem zapewnienia opieki coraz większej liczbie seniorów. Co dzisiaj oferuje im państwo w ramach polityki społecznej?” – na to pytanie w swoim artykule odpowiedzi szuka Maciej Kalbarczyk. Dowiemy się także, co seniorom ma do zaoferowania Kościół. Tygodnik podejmuje też temat objawień maryjnych. Przeczytamy o tym, jaką rolę odgrywają objawienia prywatne i jak podchodzi do nich Kościół – jak sprawdzana jest ich autentyczność. „Gość” publikuje także rozmowę z Jarosławem Gowinem, który opowiada o konflikcie w koalicji rządzącej i o tym, jak można ten spór zażegnać.

Idziemy

W tygodniku „Idziemy” przeczytamy rozmowę wokół programu „Magia nagości”, który ma pojawić się w polskiej telewizji. „Uderzający jest brak kontroli rodziców nad tym, co oglądają ich dorastające pociechy” – dzieli się w tej rozmowie Marek Grabowski, prezes Fundacji Mamy i Taty. Poza tym znajdziemy też artykuł wokół diakonatu kobiet. „W maju 2016 r. papież Franciszek powołał komisję w celu przestudiowania kwestii diakonatu kobiet. W jakim punkcie jesteśmy dzisiaj?” – pyta ks. Przemysław Artemiuk.

Niedziela

W najnowszej „Niedzieli” znajdziemy artykuł „Litania nie tylko na maj”, który poświęcony jest „Litanii Loretańskiej”. „Wielu z nas, także czytelników Niedzieli, pyta: jak powstały wezwania tej litanii? Jaka jest jej historia i co kryje się w niekiedy tajemniczo brzmiących określeniach, takich jak: „Domie złoty” czy „Wieżo z kości słoniowej”?” – te sekrety próbuje na swoich łamach rozwiać redakcja tygodnika. Znajdziemy też artykuł o tzw. dniach krzyżowych, czyli tradycji modlitwy w intencji dobrych plonów. „Poniedziałek, wtorek i środa szóstego tygodnia wielkanocnego, tuż przed uroczystością Wniebowstąpienia Pańskiego, to szczególne dni modlitwy o urodzaje i zachowanie od klęsk żywiołowych, dawniej nazywane Dniami Krzyżowymi, a obecnie – Dniami Modlitw o urodzaje i za kraje głodujące” – czytamy.

Przewodnik Katolicki

W najnowszym numerze „Przewodnika Katolickiego” Monika Białkowska i ks. Henryk Seweryniak szukają odpowiedzi na pytanie, „czy musimy słuchać biskupa?”. W numerze znajdziemy także rozmowę z papieżem Franciszkiem. „Pandemia to kryzys powszechny. Wszyscy wiemy, że nie można wyjść z kryzysu, pozostając takim samym, jakim było się wcześniej. Wychodzimy lepsi lub gorsi – zarówno indywidualnie, jak i społecznie. Wszystko będzie zależało od tego, jak państwa będą planować etap pocovidowy” – mówi Ojciec Święty w kontekście pandemii koronawirusa.

Tygodnik Powszechny

Tygodnik Powszechny zajmuje się tematem pracy i związków zawodowych. „Związki zawodowe długo pracowały na wizerunek upolitycznionych molochów, udających tylko zainteresowanie sprawami pracowniczymi. Teraz wracają – i to z rosnącym kredytem zaufania Polaków” – czytamy w tekście Marka Rabija. W numerze przeczytamy tez reportaż Anny Goc o siostrach zakonnych. „W zgromadzeniu nie ma kar. Źle zachowująca się siostra jest po prostu niewierną” – czytamy w tekście autorki. Wreszcie, interesujący jest też materiał o Kościele amerykańskim, w którym „coraz wyraźniej ukazuje się dylemat: wolność religijna czy prawa mniejszości seksualnych?”.

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze