Hubert Piechocki: przegląd prasy katolickiej
Zapraszam na cotygodniowy przegląd prasy katolickiej.
Gość Niedzielny
„Wielki dzień księdza Jana” – tak zatytułowany dodatek znajdziemy w najnowszym wydaniu „Gościa Niedzielnego”. Redakcja przygotowała publikację na temat ks. Jana Machy, którego beatyfikację będziemy za chwile przeżywać. Redakcja podejmuje tez temat Światowego Dnia Ubogich i odpowiada w związku z tym na pytanie, dlaczego papież ustanowił ten dzień. W wydaniu przeczytamy także o historii wizerunku Maryi czczonego na Ostrej Bramie w Wilnie.
Idziemy
„Jak mądrze pomagać?” – pyta na okładce tygodnik „Idziemy” i próbuje znaleźć odpowiedź na to pytanie. W związku z tym znajdziemy w numerze m.in. wywiad z dyrektorem Caritas pt. „Ubodzy są naszą busolą”. W wydaniu nie brakuje też materiału poświęconego bł. Karolinie Kózkównie. Znajdziemy też teksty o „geniuszu wielu pokoleń” – Henryku Sienkiewiczu, o rencie rodzinnej oraz o witaminie B12.
Niedziela
Jest jedną z największych i najbardziej rozpoznawalnych na świecie wspólnot katolickich – Sant’Egidio – Wspólnota św. Idziego działa w 70 krajach. Czym są korytarze humanitarne? Czy powinniśmy się ich obawiać? Na te pytania na łamach najnowszej „Niedzieli” odpowiada prezes Wspólnoty. Czy możemy nie płacić podatków? Co na temat podatków mówi Kościół? Jak według nauczania papieskiego powinien wyglądać sprawiedliwy system podatkowy? Również na te pytania w tym tygodniu próbuje odpowiedzieć ten tygodnik opinii.
Przewodnik Katolicki
Bohaterem najnowszego „Przewodnika Katolickiego” jest ks. Jan Macha. „Ksiądz Jan Macha został stracony jako członek polskiej podziemnej organizacji, jednak istota jego działań nie była walka, ale praca charytatywna” – czytamy. Tygodnik rozpoczyna też publikację serii artykułów poświęconych sakramentowi pokuty. „Spowiedź jest znakiem uzdrowienia. I najgorsza rzeczą, jaką moglibyśmy zrobić, jest zredukowanie jej do formalnego rytuału oczyszczenia siebie na podobieństwo prania brudnych ubrań w pralce”.
Tygodnik Powszechny
„Tygodnik Powszechny” publikuje obszerną rozmowę z Adamem Bodnarem. „Rząd mówi 'dialogujemy’, a idzie w kierunku państwa niedemokratycznego. Nie ma dziś ważniejszego pola starcia niż praworządność, może poza zmianą klimatu” – mówi były rzecznik praw obywatelskich. Tygodnik publikuje tez rozmowę z franciszkaninem, o. Tarsycjuszem Krasuckim pt. „Jesteśmy nieumarli”. „Ludzie często myślą: sprawca molestowania zmarł, po co wam ten wyrok? A właśnie jest potrzebny – nie dla zemsty, ale po to, żeby przywrócić sprawiedliwość” – mówi gość „Tygodnika Powszechnego”. W numerze znajdziemy też materiał o papieżu Janie Pawle I. Co udało mu się zmienić w sposobie sprawowania urzędu papieskiego? Wreszcie, w wydaniu jest tez rozmowa z Stefanem Chwinem, pisarzem, która dotyczy polskości.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |