fot. Pixabay

Hubert Piechocki: przegląd tygodników opinii

Zapraszam na cotygodniowy przegląd tygodników opinii.

Newsweek Polska

W najnowszym „Newsweeku” przeczytamy m.in. o sprawie zabójstwa Pawła Adamowicza, od której minęły już dwa lata. Tygodnik podejmuje tez temat edukacji, która w czasie koronawirusa jest dużym wyzwaniem dla uczniów, nauczycieli i rodziców. Wzrasta więc zapotrzebowanie na korepetycje. „Newsweek” pisze tez o mrozoodpornych, czyli o ludziach, którzy uwielbiają zimową aktywność na świeżym powietrzu. To już nie tylko tak popularne ostatnie morsowanie, ale i inne działania. Tomasz Lis pisze za to o tym, że do zwycięstwa opozycji potrzebne jest jej zjednoczenie. „Wygranie wyborów w systemie autorytarnym to sport drużynowy. Za jedność jest nagroda, za indywidualne ambicje, które jedność niszczą, jest kara. Pozycja partii numer dwa w parlamencie nagroda nie jest” – czytamy.

Wprost

W internetowym tygodniku „Wprost” Robert Feluś pisze o tym, że „wirus pustoszy gospodarkę. Padają i będą padać biznesy. Ludzie będą tracić pracę albo będą mieli cięte pensje. Idzie kryzys. Ale COVID-19 nie pozostanie bez wpływu także na scenę polityczną. Powiem więcej. Jego wpływ będzie przemożny”. Tygodnik podejmuje też temat tego, co nas czeka w 2021 roku. „Jeśli ktoś liczył, że kupi w tym roku tańsze mieszkanie, to się przeliczył. Ceny nieruchomości pozostaną bez zmian. Drożej zapłacimy za prąd i czynsz. A ile za paliwo?” – pisze Szymon Krawiec. Znajdziemy też artykuł, który ucieszy wielbicieli twórczości Marka Hłaski. „Dla miłośników prozy Marka Hłaski i czcicieli jego legendy to wiadomość elektryzująca: ukazał się nieznany dotąd utwór zmarłego w 1969 roku pisarza – »Diabły w deszczu«. I to w dobrym momencie, bo Hłasko pojawił się w serialu telewizyjnym o Agnieszce Osieckiej, więc przypomnieli sobie o nim ci, którzy zdążyli zapomnieć” – czytamy we „Wprost”.

Do Rzeczy

W najnowszym numerze „Do Rzeczy” przeczytamy o trwającym już wiele tygodni lockdownie. „Na zdrowy rozum lockdown, zatrzymanie życia społecznego i gospodarczego, by do minimum ograniczyć transmisję wirusa, ma sens tylko w pierwszej fazie epidemii. Wtedy, gdy jest jeszcze nadzieja na wyizolowanie ognisk zakażeń, określenie kontaktów osób zarażonych i tym samym przecięcie dróg transmisji wirusa. I kiedy walczy się o czas, by móc zbadać zagrożenie i opracować sposoby radzenia sobie z nim, zanim osiągnie większe rozmiary” – pisze Rafał Ziemkiewicz. Tygodnik porusza też temat dramatu Polaka z Plymouth oraz pierwszego zimowego zdobycia K2. W numerze znajdziemy też dodatek specjalny poświęcony 50-leciu odbudowy Zamku Królewskiego w Warszawie.

Polityka

Co komputerowe algorytmy mogą odczytać z naszych zdjęć? Odpowiedzi na to pytanie przynosi rozmowa, którą znajdziemy na łamach najnowszej „Polityki”. Opowiada o tym prof. Michał Kosiński. Znajdziemy też cykl kilku tekstów z okazji 100-lecia robotów. Autorzy tygodnika piszą o tym, skąd się wzięły roboty i czy roboty zastąpią ludzi. Wreszcie, podejmują też temat najważniejszych robotów w dziejach. Tematem numeru są za to szczepienia na Covid-19 i sytuacja pandemiczna. „Polityka” pyta, ilu Polaków tak naprawdę umiera przez Covid-19. „Ludziom puszczają nerwy. Obawa przed dalszym przedłużeniem przez rząd narodowej kwarantanny narasta. Jak tak dalej żyć? – pytają. Czy dojdzie do buntu pod hasłem OtwieraMY?” – pyta Violetta Krasnowska w tekście poświęconym covidowemu buntowi przedsiębiorców. 

Sieci

W tygodniku „Sieci” znajdziemy rozmowę z prezydentem Andrzejem Dudą na temat walki z epidemia koronawirusa. Głowa państwa zachęca do wzięcia udziału w programie szczepień. „Chociaż miałem to wielkie szczęście, że chorowałem lekko, a nawet bardzo lekko i objawy były u mnie znikome, to jestem daleki od bagatelizowania sprawy. Moja koleżanka, z mojego rocznika, kobieta bez żadnych chorób współistniejących o mało nie umarła. Ponad tydzień była pod respiratorem, jej stan był krytyczny. Byłem przerażony, codziennie dowiadywałem się o jej zdrowie. Dzięki zaangażowaniu i fachowości personelu medycznego udało się ją uratować. Jest dla mnie jasne, że ten wirus to nie jest sprawa bagatelna” – mówi tygodnikowi Andrzej Duda. Znajdziemy też tekst o tym, kto głosował na Republikanów, a także analizę, czy Wiktor Orban może stracić władzę. Tygodnik odpowie tez na pytanie, co jedzą polscy skoczkowie.

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze