Lednica

„Idź i kochaj” – to hasło tegorocznej Lednicy

2 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

Pod hasłem „Idź i kochaj” odbędzie się 3 czerwca XXI Spotkanie Młodych Lednica 2000. Tegoroczne hasło nawiązuje do słów papieża Franciszka ze Światowych Dni Młodzieży, by wstać z kanapy i zaryzykować. Spotkaniu będą towarzyszyć symbole: puzzel, różaniec i świeca.

Jak podkreśliła w czasie czwartkowej konferencji prasowej Dominika Chylewska z biura prasowego „Lednica 2000”, tego dnia pole lednickie stanie się stutysięcznym miastem. „Jesteśmy gotowi na 100 tys. pielgrzymów, nad przebiegiem spotkania jak zwykle czuwać będzie ok. 3 tys. wolontariuszy” – powiedziała Chylewska.

Podobnie jak w poprzednich latach, spotkaniu będą towarzyszyć symbole. W tym roku będą to puzzel, różaniec i świeca.

„Puzzel tłumaczy nam greckie słowo symbollon czyli przełamana pieczęć. Chcemy rozdać taki symbol tego, że można się realnie spotkać i połączyć z drugim człowiekiem. Każdy puzzel ma dwie strony. Na jednej jest stopa, na drugiej serce. Stopa symbolizuje słowo idź, a serce słowo kochaj” – mówiła Chylewska.

„Drugim symbolem będzie różaniec, który ma być towarzyszem drogi. Bo jeśli młodzi mają wyruszyć w drogę, to nie mogą iść sami. Różaniec to także symbol Maryi, z którą razem będziemy prowadzili to spotkanie” – zaznaczyła Chylewska.

Duszpasterz wspólnoty lednickiej o. Wojciech Prus poinformował, że w tym roku zostaną też wręczone prezenty dla sióstr i księży obecnych na lednickim spotkaniu. Księża otrzymają ryngraf Maryjny. „Dwa ryngrafy miał o. Jan Góra. Dostał je od prymasa Wyszyńskiego i przez całe życie trzymał je pod poduszką. Chcemy każdemu z księży przekazać jego ryngraf z wizerunkiem Matki Bożej z Jamnej i napisem +Idź i kochaj+” – powiedział.

„Siostry dostaną chustę Maryi z tym samym wizerunkiem Matki Bożej Jamneńskiej po to, żeby założyły tę chustę i poszły do sektorów, do młodzieży, tak jak Maryja +poszła z pośpiechem w góry+ do św. Elżbiety” – dodał o. Prus.

Podczas konferencji został zaprezentowany teledysk promujący tegoroczne spotkanie.

Jak poinformowała Agnieszka Chrostowska z zespołu Siewcy Lednicy, aktorami w teledysku są młodzi ludzie z poznańskich gimnazjów.

Ogólnopolskie Spotkanie Młodych Lednica 2000 odbywa się od 1997 r. nad brzegiem jeziora Lednickiego. Rokrocznie w wydarzeniu uczestniczy od kilkudziesięciu do ponad 150 tys. osób. Finalnym elementem uroczystości jest przejście uczestników przez stojącą nad jeziorem Bramę-Rybę, co symbolizuje wybór przez młodych Chrystusa.

Twórca i organizator dorocznych spotkań młodych Lednica 2000, o. Jan Góra zmarł 21 grudnia 2015 roku w wieku 67 lat. Spoczął na Polach Lednickich. Po śmierci o. Góry, opiekę duszpasterską nad Lednicą sprawuje dominikanin o. Prus.

„Idź i kochaj” – to hasło tegorocznej Lednicy
Oceń ten artykuł

Zobacz także
Wasze komentarze