Igrzyska Olimpijskie Paryż 2024: Athletica Vaticana wzywa do braterstwa
W liście otwartym watykańskie stowarzyszenie sportowe Athletica Vaticana wezwało sportowców biorących udział w Letnich Igrzyskach Olimpijskich w Paryżu do okazania solidarności i braterstwa. List, który został opublikowany 24 lipca jest skierowany bezpośrednio do sportowców i podkreśla znaczenie pokoju i człowieczeństwa w czasach globalnych kryzysów i konfliktów.
List rozpoczyna się od wymienienia globalnych wyzwań, przed którymi stoi obecnie świat, w tym wojen, napięć i niesprawiedliwości. Athletica Vaticana wspierana przez papieża Franciszka, podkreśla znaczenie olimpijskiego rozejmu i udziału drużyny uchodźców jako symboli pokoju. Inicjatywy te mają na celu „promowanie bardziej braterskiej ludzkości i dawanie nadziei w mrocznych czasach”.
„Igrzyska Olimpijskie – a od 28 sierpnia Paraolimpiada – to przede wszystkim historie kobiet i mężczyzn proponujących możliwość bardziej braterskiej ludzkości. Poprzez język sportowego dialogu, który jest popularny i zrozumiały dla wszystkich” – czytamy w liście.
>>> Olimpiada i religia – kilka wydarzeń z historii Igrzysk
Prawdziwe wartości sportu
Athletica Vaticana podkreśla, że Igrzyska Olimpijskie powinny ucieleśniać prawdziwe wartości sportu: pasję, integrację, braterstwo, ducha zespołowego, lojalność, zaangażowanie i poświęcenie. To właśnie te wartości przywiodły sportowców na Igrzyska. Sport to coś więcej niż tylko wygrana lub przegrana; to podróż przez życie, w którą nigdy nie wyrusza się samotnie.
Papież Franciszek przypomina nam, że sport to „wielka sztafeta w »maratonie życia«, w której pałeczka jest przekazywana z rąk do rąk, upewniając się, że nikt nie zostanie w tyle” – zwracają uwagę watykańscy sportowcy w swoim liście, podkreślając znaczenie solidarności i wsparcia dla najbardziej bezbronnych.
Apel o olimpijski rozejm
W liście Athletica Vaticana po raz kolejny wzywa do olimpijskiego rozejmu w celu promowania ducha braterstwa i pokoju. Tradycja olimpijskiego rozejmu sięga starożytnych igrzysk olimpijskich i do dziś jest znakiem pokoju w czasach konfliktów.
Duch „amatorski” i prostota sportu
Kolejnym ważnym punktem listu jest duch „amatorski”, który papież Franciszek wielokrotnie podkreśla. Nawet na najwyższym poziomie, takim jak Igrzyska Olimpijskie, ważne jest zachowanie ducha bezinteresowności i prostoty. Kontrastuje to z nieumiarkowaną pogonią za pieniędzmi i sukcesem „za wszelką cenę”. List ostrzega, że dążenie do zysku może zniszczyć radość i pasję do sportu.
Nadzieja poprzez sportową sprawiedliwość
Podsumowując, Athletica Vaticana podkreśla, że Igrzyska Olimpijskie i Paraolimpijskie mogą być szansą na danie nadziei. Uczciwość sportowych gestów każdej osoby może pomóc w opracowaniu strategii na rzecz pokoju i służyć jako antidotum na gry wojenne. „Igrzyska olimpijskie i paraolimpijskie mogą być strategiami na rzecz pokoju i antidotum na gry wojenne. Aby wspólnie zdobyć medal braterstwa” – czytamy.
Athletica Vaticana kończy list tym przesłaniem, dziękując sportowcom za emocje i inspirację, które wygenerują poprzez swój udział w igrzyskach. List jest pilnym wezwaniem do wykorzystania sportu jako środka promowania pokoju, braterstwa i nadziei na świecie.
Stowarzyszenie Athletica Vaticana skupia kilkudziesięciu członków w wieku od 20 do 60 lat. Są wśród nich członkowie Gwardii Szwajcarskiej, prałaci Kurii Rzymskiej, pracownicy muzeów, mediów, straży pożarnej oraz apteki, a także jedna siostra zakonna.
Stowarzyszenie ma charakter czysto amatorski. Ze względu na szczególny charakter Stolicy Apostolskiej, Watykan nie zamierza tworzyć własnej reprezentacji w żadnej dyscyplinie sportu. Celem działającej od 1 stycznia 2019 r. Athletica Vaticana jest dawanie chrześcijańskiego świadectwa w środowisku sportowym.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |