II Pielgrzymka Śladami Cadyków pełna niezwykłych historii
W niedzielę 19 lipca 2020 r. pod honorowym patronatem bp. Rafała Markowskiego, przewodniczącego Komitetu Konferencji Episkopatu Polski ds. Dialogu z Judaizmem, odbyła się II Pielgrzymka Śladami Cadyków.
Nie była to zwykła wycieczka. Nie było to jedynie zwiedzanie historycznych miejsc związanych z kulturą żydowską i judaizmem polskich Żydów. Wędrówce śladami cadyków, czyli wielkich „sprawiedliwych” narodu żydowskiego, towarzyszyła atmosfera modlitwy, śpiewów i tańców chasydzkich. Trzeba bowiem tu mocno podkreślić, że tradycja modlitwy, hymnów i psalmów jest wspólna zarówno dla judaizmu, jak i chrześcijaństwa. W książce „Przekroczyć próg nadziei” św. Jan Paweł II wyznał: „Mam żywo przed oczyma obraz Żydów podążających w dzień sobotni do synagogi, która znajdowała się na zapleczu naszego gimnazjum. Obie grupy religijne, katolików i Żydów, łączyła, jak przypuszczam, świadomość, że modlą się do tego samego Boga. Mimo różnicy języka modlitwy w kościele i w synagodze w znacznej mierze opierały się na tych samych tekstach. (…) Ten niezwykły naród w dalszym ciągu nosi w sobie znamiona Bożego wybrania” (ss. 85,87).
Trasa pielgrzymki: Warszawa – Mszczonów – Aleksandrów Łódzki – Stryków
Pielgrzymka rozpoczęła się w Warszawie Eucharystią w języku łacińskim o godz. 9.00 (dla katolickich uczestników) w kościele pw. św. Kazimierza Królewicza Sióstr Benedyktynek Sakramentek. Następnie uczestnicy wędrówki udali się na spacer po cmentarzu żydowskim, w czasie którego wysłuchali opowieści o życiu „Milczącego Rebego” Menachema Mendla z Warki. Odwiedzili też ohele pozostałych cadyków z Warki, Radzymina i Modżyc. Oddali się modlitwie i medytacji poprzez psalmy i hitbodedut (cicha medytacja).
Kolejnym etapem pielgrzymki był cmentarz żydowski w Mszczonowie. Pielgrzymi wysłuchali opowieści o życiu i praktyce cadyków dynastii Amszinów. Na cmentarzu przy grobie cadyka ponownie oddali się medytacji i zanosili wzorem pobożnych Żydów i Polaków indywidualne intencje. Następnie odjechali do Aleksandrowa Łódzkiego, gdzie w dawnym dworze cadyków aleksandrowskich wysłuchali wykładu chasydzkiego rabina Symchy Kellera. Udali się też z wizytą na cmentarz żydowski na grobowiec członków chasydzkiej dynastii aleksandrowskiej. Po prawie dwugodzinnym odpoczynku i przerwie na obiad w Łodzi udali się do pobliskiego Strykowa. Tam wysłuchali niezwykłej historii cadyka ze Strykowa zwanego „władcą cudów” i odwiedzili nowy ohel odnaleziony w ostatnim roku i odbudowany przez Fundację Kellerów.
W tajniki duchowości żydowskiej i nauk cadyków wprowadzał uczestników pielgrzymki Symcha Keller, były wieloletni rabin Łodzi, chasydzki nauczyciel duchowy, kantor i muzyk. W wyprawie śladami żydowskimi uczestniczyli również ks. Andrzej Tulej, delegat archidiecezji warszawskiej do spraw ekumenizmu i kontaktów religijnych i wykładowca Papieskiego Wydziału Teologicznego w Warszawie oraz dr Mariusz Maciak, organizator pielgrzymki i religiolog z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. W pielgrzymce oprócz katolików z kilku miast Polski uczestniczyło też pięciu muzułmańskich studentów i studentek, pochodzących głównie z Turcji.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |