fot. PAP/Adam Warżawa

II Rajd Rowerowy im. Westerplatczyków z inicjatywy Bp Mariana Florczyka

Pobłogosławieni i pożegnani przez bp. Mariana Florczyka – rowerzyści upamiętniający czyn Westerplatte, a szczególnie żołnierzy kielecczyzny tam walczących, wyruszyli spod kieleckiej katedry.

Przed nimi blisko 600 km rowerowej trasy. W czwartek 1 września dotrą na Westerplatte, aby wziąć udział we Mszy świętej, a następnie w uroczystych obchodach 83. rocznicy wybuchu II Wojny Światowej.

– Trasa nie jest trudna, ale jednak trzeba być do niej przygotowanym kondycyjnie – mówi Kazimierz Mądzik, świętokrzyski kurator oświaty i doświadczony cyklista, który jeździł rowerem na pielgrzymki do Rzymu. Uważa, że najtrudniejszy jest dzisiejszy odcinek, po Górach Świętokrzyskich.

– Spotykamy się tutaj, pod pomnikiem św. Jana Pawła II w duchu patriotycznym, aby wyruszyć na Westerplatte i upamiętnić walczących tam żołnierzy Kielecczyzny – mówił bp Marian Florczyk, wyrażając wdzięczność uczestnikom i organizatorom z Komitetu Społecznego. – Myślę, że to, co dzieje się w tej chwili to też historia – stwierdził biskup. W rozmowie z zauważa, że w czasach PRL żołnierze walczący na Westerplatte byli traktowani personalnie, rozliczano ich z zapatrywań politycznych, z przeszłości związanej z II RP, a „w komunizmie nic nie jest neutralne”, stąd pamięć o nich była deprecjonowana.

Fot. Krzysztof Krogulec

Kielczanie na Westerplatte

Udział kielczan w obronie Westerplatte był olbrzymi, stąd celem projektu jest uczczenie 80 żołnierzy 4. Pułku Piechoty Legionów, którzy we wrześniu 1939 r. walczyli na Westerplatte. W obronie Westerplatte wzięło udział 200 polskich żołnierzy, ok. 80 z nich pochodziło z Kielecczyzny.

Pomysłodawcą rowerowego upamiętnienia Westerplatczyków jest bp Marian Florczyk.

Na trasę z Kielc do Gdańska wyruszyły dzisiaj dwie grupy rowerzystów – każda po 15 osób. Mają ją pokonać w pięć dni, przemierzając od 27 sierpnia do 1 września województwa: świętokrzyskie, łódzkie, mazowieckie, kujawsko-pomorskie, warmińsko-mazurskie oraz pomorskie. Wsparcie podczas rajdu zapewnią żołnierze 10. Świętokrzyskiej Brygady Obrony Terytorialnej.

– Wojsko czynnie uczestniczy w tych przedsięwzięciach. Czterech żołnierzy oraz ratownik medyczny uczestniczą w rajdzie. Udział biorą także żołnierze Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych – podkreśla pułkownik Piotr Hałys, dowódca Świętokrzyskiej Brygady  Obrony Terytorialnej.

>>> Po raz pierwszy od 50 lat na Westerplatte odkryto szczątki polskiego żołnierza

Trasa

Dzisiaj uczestnicy rajdu dotrą do Wiśniówki, skąd będą się przemieszczać w dwóch grupach: jedna pod opieką Świętokrzyskiego Kuratora Oświaty Kazimierza Mądzika, druga pod opieką radnego Gminy Górno Grzegorza Skiby. W kolejnych dniach punkty docelowe stanowią: Tomaszów Mazowiecki, Płock, Brodnica, Elbląg i Westerplatte, gdzie 31 sierpnia złożą kwiaty i pomodlą się pod pomnikiem na Westerplatte. 

Rozpoczęty dzisiaj rajd rowerowy inauguruje cykl przedsięwzięć pn. „Kieleccy Westerplatczycy”, upamiętniających walczących na Westerplatte we wrześniu 1939 roku. Będą to m.in. prelekcje filmów, gry miejskie, wystawy.

Pomnik Obrońców Wybrzeża na Westerplatte, fot. PAP/Adam Warżawa

Uroczystości

Lokalne uroczystości patriotyczno-religijne w rocznicę kapitulacji Westerplatte. rozpocznie Msza św. w bazylice katedralnej w Kielcach o godz. 8.30, następnie uczestnicy razem z wojskową asystą honorową przemaszerują pod Wojewódzki Dom Kultury, gdzie odczytany zostanie Apel pamięci, a w kinie Fenomen wyświetlony będzie film „Kieleckie Westerplatte”.

Wśród członków Społecznego Komitetu „Pamiętamy o Westerplatczykach” są: ks. bp. Marian Florczyk, Andrzej Bętkowski – marszałek województwa świętokrzyskiego, Renata Janik – wicemarszałek województwa świętokrzyskiego, Rafał Nowak – wicewojewoda świętokrzyski, dr Dorota Koczwańska-Kalita – naczelnik delegatury IPN w Kielcach, płk Piotr Hałys- dowódca 10. Świętokrzyskiej Brygady Obrony Terytorialnej, Bożena Szczypiór – zastępca prezydenta Kielc, Kazimierz Mądzik – świętokrzyski kurator oświaty, Magdalena Fogiel-Litwinek, zastępca wojewódzkiego komendanta świętokrzyskiej wojewódzkiej komendy ochotniczych hufców pracy w Kielcach.

W tym roku  partnerami wydarzenia są także płk Adam Włoczewski – Komendant Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych w Kielcach oraz nadinsp. Jarosław Kaleta – Komendant  Wojewódzki  Policji w Kielcach.

Przedsięwzięcia mają na celu kultywowanie pamięci o żołnierzach z Westerplatte, szczególnie tych, którzy wywodzili się z kieleckiego 4. Pułku Piechoty Legionów z Kielc oraz poszerzanie wiedzy historycznej o walkach na Westerplatte i kształtowanie patriotycznych postaw Polaków.

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze