EPA/VATICAN MEDIA

Il sismografo: dlaczego Watykan wydał notę, a nie komunikat?

Stolica Apostolska po dzisiejszych spotkaniach w Watykanie między Papieżem Franciszkiem a prezydentem Ukrainy Włodymyrem Zełenskim oraz między delegacją kijowską z prezydentem na czele a abp. Paulem Richardem Gallagherem, sekretarzem ds. relacji z państwami, pod nieobecność kardynała Pietro Parolina, przebywającego z misją duszpasterską w Portugalii, nie wydała klasycznego komunikatu, ale krótką notę, w której poinformowano o niektórych tematach rozmów – zauważa redakcja blogu il sismografo.

Zwrócono uwagę, że tekst tego dokumentu oczywiście wyraża język i pojęcia wyłącznie watykańskie. To wyjaśnia niektóre fragmenty, na przykład: „Tematy rozmów dotyczyły sytuacji humanitarnej i politycznej na Ukrainie spowodowanej trwającą wojną”. Te sformułowania, tak ogólne i zimne po 15 miesiącach wojny, nie odpowiadają językowi ukraińskiego rządu. Zełenski podczas swojego pobytu w Rzymie mówił i opisywał tę wojnę innymi słowami, podobnie jak jego rozmówcy. Dalej nota przypomina: „Papież zapewnił o swojej nieustannej modlitwie, czego dowodem są jego liczne publiczne apele i nieustanna modlitwa o pokój od lutego ubiegłego roku”. Tekst zamyka stwierdzenie: „Obaj rozmówcy zgodzili się co do konieczności kontynuowania wysiłków humanitarnych w celu wsparcia ludności. Papież szczególnie podkreślił pilną potrzebę «gestów humanitaryzmu» wobec osób najbardziej wrażliwych, niewinnych ofiar konfliktu”.

>>> Papież spotkał się z prezydentem Zełenskim w sali przy Auli Pawła VI [+GALERIA]

EPA/VATICAN MEDIA

Wydaje się jasne, że między papieżem Franciszkiem a prezydentem Zełenskim doszło do odnowienia bliskości ludzkiej i duchowej w perspektywie pokoju. Ale też odnowiony został odpowiedni dystans w sprawie samej wojny, do której Ukraina została wciągnięta przez Moskwę. Po stronie watykańskiej wciąż ponawia się odmowa zajęcia jednoznacznego stanowiska w sprawie działań Rosji od 24 lutego 2022 roku – zauważa il sismografo.

Należy zauważyć, że wyrażony w tym komentarzu sceptycyzm nie uwzględnia specyfiki wizyty ukraińskiego prezydenta we Włoszech i Watykanie, o której poinformowano w ostatnim momencie, co zapewne tłumaczy nieobecność sekretarza stanu Stolicy Apostolskiej, kard. Pietro Parolina, który już wiele miesięcy wcześniej zgodził się przewodniczyć dzisiejszym uroczystościom w Fatimie. W wielu doniesieniach podkreślano szczególne wyzwania, aby zapewnić Wołodymyrowi Zełenskiemu bezpieczeństwo. Zupełnie nie zauważono, że do spotkania prezydenta Ukrainy z Ojcem Świętym doszło 13 maja – we wspomnienie liturgiczne Matki Bożej Fatimskiej.

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze