Ile czasu tak naprawdę spędzam ze swoim smartfonem? 

2 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

Smartfon możemy nazwać jednym z podstawowych atrybutów współczesnego człowieka. Prawie w ogóle się z nim nie rozstajemy. Jednak czy wiemy, ile czasu tak naprawdę spędzamy, patrząc na jego ekran? 

Badania amerykańskiej agencji analitycznej podają, że przeciętny użytkownik smartfonu poświęca mu prawie trzy godziny dziennie. Co więcej, około 57% Polaków posiada więcej niż jedno urządzenie tego typu, co może znacznie zwiększać dzienny czas użytkowania. 

Z pomocą przychodzi nam aplikacja Instant, dostępna w większości systemów operacyjnych naszych smartfonów. Jej funkcją jest mierzenie tak zwanego wirtualnego czasu, czyli właśnie tego, który poświęcamy na użytkowanie danego urządzenia. Czas dzielony jest w niej na określone obszary – aplikacje i ostatecznie sumowany. 

Choć często wydaje nam się, że spoglądamy na ekran telefonu jedynie kilka razy dziennie, to wyniki mogą okazać się szokujące. Osobiście byłem bardzo zdziwiony, kiedy pewnego dnia aplikacja wskazała, że ze swoim smartfonem spędziłem ponad 6,5 godziny. Co prawda nie został on spędzony zupełnie niekonstruktywnie. Większość, jak się okazało, została przeznaczona na aplikację, w której otwarta była książka niezbędna przy przygotowaniu do zaliczenia. Jednak sam wynik był dla mnie szokujący. Resztę zagarnęły „zabieracze czasu” – aplikacje portali społecznościowych czy YouTube. Wtedy zdałem sobie sprawę z tego, jak bardzo marnuję czas, który mógłbym poświęcić chociażby relacje ze znajomymi.

 Możecie zapytać, do czego przydatna jest tego typu informacja. Odpowiedź jest bardzo prosta – do kontroli używania tej niezwykłej wartości, jaką jest czas. Prosta i klarowna informacja zwrotna pozwoli nam przekonać się, czy przypadkiem jego zbyt duża ilość nie zostaje wykorzystana w niezadowalający nas później sposób. Dzięki takiej aplikacji będziemy mogli zmienić nawyki i jeszcze bardziej świadomie łączyć się ze światem online. 

Pamiętajmy, że urządzenia elektroniczne emitują z ekranów szkodliwe, tak zwane „niebieskie światło”, które negatywnie wpływa na jakość snu. Zaburza więc podstawową formę regeneracji człowieka, która – jak pewnie zdajemy sobie sprawę – jest niezbędna w dzisiejszym dynamicznym, zabieganym, nadaktywnym świecie. Tym bardziej ograniczanie czasu korzystania ze smartfonu wyjdzie każdemu na dobre. Dlatego odważ się i koniecznie sprawdź swoje wyniki! 

Zobacz także
Wasze komentarze