Fot. PAP/EPA/GABRIELE CROZZOLI

Ilu Włochy ufa papieżowi, a ilu Kościołowi?[SONDAŻ]

76 procent Włochów deklaruje zaufanie do papieża Franciszka, zaś do Kościoła katolickiego 45 procent – wynika z sondażu Instytutu Badań Demopolis, przedstawionego przez włoskie media w pierwszym miesiącu Roku Świętego.

„Włosi i wyzwania dla Kościoła papieża Franciszka w Roku Świętym”- to tytuł raportu, w którym przeanalizowano wpływ nauczania papieża na opinię publiczną oraz oczekiwania Włochów wobec Jubileuszu roku 2025.

Trzy czwarte mieszkańców Italii oceniło, że obecnie panuje kryzys nadziei. Taką opinię wyrazili w nawiązaniu do tego, że nadzieja jest tematem Roku Świętego. Według 16 proc. uczestników sondażu takiego kryzysu nie ma.

>>> Włochy: w Rzymie kwitnie sprzedaż pamiątek Roku Świętego

fot. PAP/EPA/FABIO FRUSTACI

Ankietowanych zapytano także o to, na jakich tematach powinna być skupiona uwaga w Roku Świętym. 70 proc. oczekuje zaangażowania na rzecz pokoju na świecie. 58 proc. osób uznało, że uwagi wymaga kwestia walki ze strukturalnymi przyczynami ubóstwa i głodu.

Pozostałe oczekiwania Włochów w Roku Świętym to przeciwdziałanie nierównościom, skupienie uwagi na sprawie godności każdej osoby, ochrona środowiska. Odnotowuje się również dużą różnicę w rankingu zaufania. W stosunku do papieża Franciszka deklaruje je 76 proc. Włochów, a Kościołowi katolickiemu ufa 45 proc.

fot. PAP/EPA/GIUSEPPE LAMI

Pytani o najbardziej wyróżniające cechy nauczania papieża uczestnicy sondażu wymienili stałe przywoływanie pokoju i apele o braterstwo oraz sprzeciw wobec nienawiści (68 proc.), troskę o najsłabszych (60 procent), a także spontaniczność, język i sposób komunikowania (51 proc.),uwagę skierowaną na młodzież (44 proc.).

Oceniając decyzje Franciszka w sprawie większego otwarcia Kościoła, 58 proc. Włochów uznało, że to „ważny początek na drodze jego odnowy”. Ponad jedna trzecia pytanych twierdzi, że takie gesty są „tylko symboliczne”.

Mieszkańcy Włoch wśród największych teraz trudności Kościoła katolickiego wymienili problemy z pogodzeniem wiary i historii z wyzwaniami czasów obecnych, a także skandale dotyczące nadużyć seksualnych i kryzys powołań.

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze