Fot. PAP/EPA/ROLEX DELA PENA

Imam Berger przed Dniem Islamu: chrześcijanie i muzułmanie mają nieść nadzieję słowem i czynem

Chrześcijanie i muzułmanie mają obowiązek aktywnego niesienia nadziei, nie tylko słowem, ale i czynem – powiedział KAI imam Rafał Berger. Pod hasłem „Chrześcijanie i muzułmanie świadkami nadziei” 26 stycznia obchodzony będzie XXII Dzień Islamu w Kościele katolickim w Polsce.

Rafał Berger jest współprzewodniczącym Rady Wspólnej Katolików i Muzułmanów ze strony muzułmańskiej, imamem Stowarzyszenia Jedności Muzułmańskiej. Autor książek i opracowań książkowych. Członek m.in. Polskiego Towarzystwa Orientalistycznego, Polskiego Towarzystwa Ludoznawczego, Polskiego Towarzystwa Religioznawczego, a także Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich.

>>> Poznański imam: Polacy to naprawdę wspaniały naród i cieszę się, że mogę tu mieszkać [ROZMOWA]

Komentarza imama Rafała Bergera, współprzewodniczącego Rady Wspólnej Katolików i Muzułmanów:

„W tak trudnym dla wszystkich czasie pandemii, szczególnie uwidacznia się potrzeba niesienia nadziei. Ludzie wierzący mają ten przywilej, ale i obowiązek pokładania nadziei w Bogu. Bóg jest naszą nadzieją, na wszystko. Jakże często jednak, szczególnie w tak trudnych czasach, odbieramy nasze nadzieje jako niespełnione, bo to czas wielu dramatów i osobistych tragedii. A jednak musimy wierzyć, że Bóg spełni nasze nadzieje, jeśli nie teraz, to na pewno w czasie późniejszym, który w dużej mierze jest poza możliwością naszego pojmowania, poza życiem doczesnym.

Czy wobec takiej wiary powinniśmy pozostać obojętni na to co dzieje się tu i teraz? Absolutnie nie. Najgłębsza wiara nie zwalnia nas od działania, od reagowania na to co dzieje się wokół nas, od niesienia pomocy innym, bo źródłem nadziei jest nie tylko sama wiara w Boga, ale i nasz stosunek do innych ludzi.

>>> Imam Al-Tayeb: „Fratelli tutti” jest przydatna dla muzułmanów

W Koranie, w surze 7:56 czytamy: 'Nie szerzcie zepsucia na ziemi po jej udoskonaleniu! Wzywajcie Go z obawą i nadzieją! Zaprawdę, miłosierdzie Boga jest bliskie dla ludzi czyniących dobro!’.

Zatem ciąży na nas, chrześcijanach i muzułmanach obowiązek aktywnego niesienia nadziei, nie tylko słowem, ale i czynem. Nadzieja to optymizm, który możemy wzmocnić pokazując, że właśnie w tym trudnym dla wszystkich czasie, działamy wspólnie, że jesteśmy zjednoczeni w obliczu wszelkich zagrożeń”.

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze