Imprimatur dla Koronki Spotkań Małżeńskich o dar dialogu
Biskup pomocniczy Archidiecezji Warszawskiej Piotr Jarecki udzielił imprimatur dla „Koronki o dar dialogu dla osób indywidualnych, małżeństw i rodzin oraz osób życia konsekrowanego” opracowanej przez Jerzego Grzybowskiego, współzałożyciela, wraz z żoną Ireną, Stowarzyszenia „Spotkania Małżeńskie”.
W opinii Kurii Metropolitalnej Warszawskiej Koronka to „cenna pomoc duszpasterska promująca ideę dialogu i modlitwy o jego dar. W dzisiejszym świecie zdominowanym przez pośredniki przekazu, lakoniczne formy i deficyt spotkania, może być wartościowym środkiem oraz istotną inspiracją do modlitwy i przemyśleń o własnych postawach w życiu wiary i codziennych relacjach”.
Koronkę odmawia się na koralikach różańca. Tekst Koronki jest następujący:
Na krzyżyku odmawiamy: W Imię Ojca i Syna i Ducha Świętego. Amen. Na pierwszym pojedynczym koraliku: Panie Jezu, uczyń dar dialogu drogą budowania Twojego Królestwa we mnie, w nas i pośród nas. Potem następuje modlitwa Ojcze nasz.
Na trzech kolejnych koralikach odmawia się: Wyzwalaj w nas coraz większą otwartość, życzliwość, szczerość, prawdę i zaufanie w relacjach z najbliższymi (można wymienić kogo) i w relacjach z osobami wśród których żyjmy i pracujemy; Uchroń nas od mowy szkodliwej, a wzmocnij mowę budującą, która wniesie pokój do naszych relacji; Uzdolnij nas do dialogu na tematy trudne, żeby przyniósł dar porozumienia, zgody i przebaczenia.
Na następnym pojedynczym koraliku: Zawierzamy Tobie, Panie Jezu i Tobie Maryjo relacje w naszym małżeństwie/rodzinie/ kapłaństwie/życiu zakonnym/życiu samotnym. Wspieraj nas w darze dialogu na drodze budowania Twojego Królestwa w nas i pośród nas.
Na medaliku (czasem węzełku) i kolejnych pojedynczych koralikach: Panie Jezu, który pomagasz nam bardziej słuchać niż mówić, rozumieć niż oceniać, dzielić się sobą niż dyskutować, a nade wszystko przebaczać, który dajesz dar dialogu jako łaskę wypływającą z Twojego serca, prosimy Ciebie: Na następnych koralikach, 10x: O dar dialogu dla nas i całego świata.
Po każdej dziesiątce, 1 raz: Uzdalniaj nas codziennie do przyjmowania tego daru. Po piątej dziesiątce (na zakończenie): Niech Twój dar dialogu prowadzi nas do mądrych i roztropnych decyzji, które wspierać będą miłość Boga i bliźniego. Niech dialog z najbliższymi i z Tobą stanie się naszym stylem życia i drogą do świętości. Amen.
– Myśl o ułożeniu takiej Koronki nie opuszczała mnie od dwóch lat, ale to na pewno nie był mój pomysł lecz Boża inspiracja – uważa Jerzy Grzybowski. Jak dodaje w sytuacji, gdy słowo dialog jest używane potocznie w różnych znaczeniach, potrzebna jest modlitwa o łaskę rozumienia na czym polega dialog i przyjęcia dialogu jako Bożego daru.
Irena Grzybowska zauważa, że opracowanie Koronki powstało w oparciu o zasady jako drogi spotkania z samym sobą, z drugim człowiekiem, a nade wszystko z Bogiem. – Odmawiając tę Koronkę, umacniamy się w rozszerzaniu miłości Boga i bliźniego w sobie, swojej rodzinie, środowisku pracy, wśród znajomych i innych ludzi – dodała współzałożycielka Spotkań Małżeńskich.
>>> Poślubiła ateistę. Po jej śmierci został księdzem. Niezwykła biografia Elżbiety i Feliksa Leseur
W założonych w 1977 roku Spotkaniach Małżeńskich w ciągu ponad 40 lat funkcjonowania wypracowana została szkoła dialogu oparta na doświadczeniach psychologii komunikacji, teologii i nauki Kościoła. Spotkania Małżeńskie okazały się szczególnie owocne dla małżeństw przeżywających kryzys, jednakże rekolekcyjna propozycja skierowana jest do wszystkich małżeństw, które chcą, by ich miłość rozwijała się. Ważną gałęzią pracy Spotkań Małżeńskich jest także prowadzenie rekolekcji dla powtórnych związków po rozwodzie (tzw. małżeństw niesakramentalnych).
Ruch działa też w innych krajach, szczególnie Europy Wschodniej, a w ostatnich latach także do Europy Zachodniej i USA. Co roku Stowarzyszenie prowadzi w Polsce ok. 100 warsztatów rekolekcyjnych i ok. 40 serii „Wieczorów dla Zakochanych” i „Rekolekcji dla Narzeczonych”. W obu formach uczestniczy w ostatnich latach po ok. 900-1000 par rocznie.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |