fot. Pixabay

„Impuls”, czyli inspiracja dla procesu synodalnego w Polsce

Forum świeckich w Kościele „Impuls” odbędzie się w dniach 5-7 listopada na Jasnej Górze. To inicjatywa, która ma zainspirować wiernych do dyskusji o wyzwaniach Kościoła i jego przyszłości.

„Wydarzenie jest otwarte dla wszystkich chętnych – mówi prof. Aleksander Bańka delegat Kościoła w Polsce na otwarcie Synodu Biskupów w Rzymie – choć organizatorzy szczególnie zapraszają osoby aktywnie włączające się w życie Kościoła, związane z ruchami czy wspólnotami religijnymi. Mam nadzieję, że nasze forum będzie integralną częścią drogi synodalnej, zainicjowanej przez papieża Franciszka, i zainspiruje wiernych do podjęcia dyskusji nad problemami, którymi żyje Kościół”.

>>> Prof. Aleksander Bańka (delegat na otwarcie procesu synodalnego): nasz głos może dotrzeć do Watykanu!

Duch synodalności

Spotkanie jest zaplanowane zarówno w wersji stacjonarnej jak i on-line poprzez specjalnie przygotowaną stronę internetową, ale też przez kanały jasnogórskie. Konferencje będą się odbywały w Sali Papieskiej, która może pomieścić 400 osób. Zarejestrować można się przez stronę: www.forum-impuls.pl. Gdyby pandemia uniemożliwiła spotkanie fizyczne, wtedy forum w całości będzie dostępne w sieci.

>>> Hubert Piechocki: Kościół powszechny – czyli jaki? [FELIETON]

– Wydarzenie ma się wpisać w program drogi synodalnej na poziomie Kościoła lokalnego, polskiego. Mamy nadzieję, że będzie to jeden z ważnych etapów refleksji korespondującej z duchem dokumentów synodalnych – mówi prof. Aleksander Bańka. – Chcemy, by „Impuls” był pozytywnym wydobyciem tego, co już w Kościele robimy, co już się dzieje, pokazaniem pozytywnych działań szerszej społeczności, ale też przedyskutowaniem ważnych spraw dla Kościoła w duchu synodalności, do której zaprasza papież Franciszek.

fot. EPA/CLEMENS BILAN

Ciekawe debaty

W obrębie forum pojawi się debata na temat miejsca i roli kobiety w Kościele, ewangelizacji młodzieży, panel dyskusyjny poświęcony perspektywom Kościoła. Oto niektóre z zaplanowanych referatów: „Laudato si’, czyli o tym, dlaczego potrzebujemy ekologicznego nawrócenia”; „Od dziecka do biznesmena, czyli edukacja z wartościami”, „Kościół na małżeńskim polu minowym”, „Duszpasterska troska o osoby homoseksualne”.

>>> Dokument Przygotowawczy Synodu: Kościół jest wezwany do rozliczenia się z mentalnością klerykalizmu

Ciekawie zapowiadają się panele dyskusyjne: „Polska droga eklezjalna – prognozy, zagrożenia, nadzieje” (5 listopada), w którym wezmą udział: Tomasz Terlikowski, Zbigniew Nosowski, Judyta Syrek, czy sobotni (6 listopada): „O Kościele bez znieczulenia” z udziałem trzech biskupów: Adriana Galbasa, Artura Ważnego i Andrzeja Przybylskiego. W panelu zatytułowanym „Kościół jest kobietą” wezmą z kolei udział: s. Bogna Młynarz, Monika Szymaszek i Weronika Kostrzewa.

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze