
fot. Rahul Payyappilly, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=99948318
Indie: kard. George Alencherry kończy 80 lat – 135 elektorów
W Wielką Sobotę 19 kwietnia kończy 80 lat syromalabarski arcybiskup większy Ernakulam-Angamaly – senior George Alencherry, tracąc tym samym prawo udziału w przyszłym konklawe. Obecnie wśród 252 członków Kolegium Kardynalskiego prawa wyborcze ma 135 purpuratów, podczas gdy 117 to nieelektorzy.
George (w oryginale Giwargis lub po angielsku Geevarghese) Alencherry urodził się 19 kwietnia 1945 w mieście Kottayam (parafia Thuruthy) w południowoindyjskim stanie Kerala jako szóste z 10 dzieci w rodzinie miejscowego rolnika. Dwaj jego starsi bracia zostali księżmi a jedna z sióstr – zakonnicą. Ukończył szkołę podstawową w swej parafii i szkołę średnią w Changanacherry, po czym – idąc w ślady swych starszych braci – chciał pójść do seminarium duchownego, nie mógł jednak tego uczynić z powodu biedy w domu. Dzięki pomocy finansowej syromalabarskiego arcybiskupa Changanacherry w 1961 rozpoczął naukę w archidiecezjalnym niższym seminarium duchownym i równolegle uzyskał stopień bakałarza w dziedzinie ekonomii w miejscowym Kolegium św. Jana Berchmansa. Następnie do 1965 studiował ekonomię na uniwersytecie stanowym oraz później – filozofię i teologię w Papieskim Uniwersytecie św. Józefa w mieście Aluva.
18 grudnia (według niektórych źródeł – 19 listopada) 1972 ówczesny arcybiskup Changanacherry (późniejszy kardynał) Antony Padiyara wyświęcił go na kapłana. Ks. Alencherry pracował duszpastersko w archidiecezji Changanacherry, później także w archidiecezji Ernakulam-Angamaly oraz pełnił szereg różnych funkcji w swej diecezji a w latach 1976-78 był sekretarzem Komisji ds. Katechizmu w regionalnej Radzie Biskupów Katolickich Kerali, po czym wysłano go na dalsze studia do Paryża, gdzie w 1986 na Sorbonie uzyskał doktorat z biblistyki i w Instytucie Katolickim z katechetyki.

Po powrocie do kraju w latach 1986-93 był zastępcą sekretarza Konferencji Biskupów Katolickich Kerali i jednocześnie (do 1991) – dyrektorem działającego w jej ramach międzyobrządkowego Orientalnego Ośrodka Duszpasterskiego w Palariyattam a do 1997 wykładał w kilku uczelniach kościelnych w tym stanie. W latach 1994-96 był wikariuszem generalnym swej archidiecezji.
11 listopada 1996 Jan Paweł II mianował ks. Alencherry’ego pierwszym biskupem nowo utworzonej syromalabarskiej eparchii (diecezji) Thuckalay; sakry udzielił mu 2 lutego 1997 arcybiskup Changanacherry Joseph Powathil. Jako swe hasło biskupie przyjął słowa „Service in dialogue of truth and love” (Służba dialogowi prawdy i miłości). Po śmierci arcybiskupa większego Ernakulam-Angamaly kard. Varkeya Vithayathila 24 maja 2011 odbył się synod biskupów tej jednostki kościelnej, którego uczestnicy wybrali na następcę zmarłego bp. Alencherry’ego, a decyzję tę zatwierdził dwa dni później Benedykt XVI. Tym samym nowy arcybiskup większy został głową Kościoła syromalabarskiego – jednego z dwóch starożytnych wschodnich Kościołów katolickich w Indiach (drugim jest Kościół syromalankarski). Na konsystorzu 18 lutego 2012 papież włączył go w skład Kolegium Kardynalskiego.
Na tym stanowisku purpurat piastował różne ważne stanowiska w swym Kościele i w Kościele w Indiach, był m.in. sekretarzem Synodu Biskupów, przewodniczącym działającej w nim komisji ds. katechizmu i komisji ds. świeckich w łonie Konferencji Biskupów Katolickich Indii. W marcu 2013 wziął udział w konklawe, które wybrało papieża Franciszka. Był i jest członkiem kilku instytucji Kurii Rzymskiej. Uczestniczył w kilku zgromadzeniach Synodu Biskupów w Watykanie. Napisał książkę i wiele artykułów nt. moralności, wychowania, katechizacji i innych dziedzin życia kościelnego. Wiele uwagi poświęca sprawom diaspory syromalabarskiej za granicą, natomiast w samych Indiach wkrótce po swym wyborze doprowadził do tego, że Kościół ten, mający najwięcej wyznawców w Kerali, stał się Kościołem ogólnokrajowym, co potwierdził Franciszek w październiku 2017 r.
7 grudnia 2023, w wieku 78 lat ustąpił z urzędu arcybiskupa większego Ernakulam-Angamaly. Obecnie wśród 252 kardynałów jest 135 elektorów i 117 nie mających prawa udziału w konklawe. Z tych pierwszych 5 powołał św. Jan Paweł II, 22 – jego następca i 108 – Franciszek a wśród nieelektorów 36 mianował papież-Polak, 40 – Benedykt XVI i 41 – obecny następca św. Piotra.
Najstarszymi wiekowo kardynałami są obecnie Włoch Angelo Acerbi, ur. 23 IX 1925, Argentyńczyk poch. chorwackiego Estanislao Esteban Karlic (7 II 1926) i Ugandyjczyk Emmanuel Wamala (15 XII 1926), najmłodszymi zaś są działający w Australii Ukrainiec Mykoła Byczok (ur. 13 II 1980), Włoch posługujący w Mongolii Giorgio Marengo, (7 VI 1974) i Portugalczyk Américo Manuel Alves Aguiar (12 XII 1973). Najdłuższy staż w Kolegium ma kardynał Michael Michai Kitbunchu z Tajlandiii, mianowany 2 lutego 1983.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |