EPA/UTTAR PRADESH STATE INFORMATION

Indie: miliony pielgrzymów wyznawców hinduizmu obmyje się w Gangesie

W Indiach rozpoczęło się 13 stycznia największe święto religijne hinduizmu, 45-dniowe Maha Kumbh Mela – czyli Wielkie Święta Dzbana, największe zgromadzenie religijne na świecie.

Oczekuje się, że łącznie aż 400 mln pielgrzymów weźmie udział w ceremoniach rytualnych kąpieli w Gangesie w Prajagradź (dawniej Allahabad) na północy kraju, gdzie łączą się święte rzeki hinduizmu: Ganges, Jamuna i „niewidzialna” Saraswati, Już w dniach poprzedzających oficjalne rozpoczęcie święta setki tysięcy ludzi korzystało ze świętej kąpieli w wodach lodowatej o tej porze roku rzeki, aby obmyć się z grzechów. 

Według lokalnych informacji, miejsce pielgrzymkowe liczące 150 000 namiotów i 3000 kuchni, 150 tys. toalet oraz 11 szpitali, rozciągające się na powierzchni 40 kilometrów kwadratowych, to swego rodzaju prowizoryczne miasto. Koleje Indyjskie przygotowały 98 pociągów specjalnych, które w czasie trwania święta wykonają prawie 3300 kursów. Aby zapewnić bezpieczeństwo gościom, wysłano 40 000 policjantów, którzy będą monitorowali i kontrolowali spodziewane rzesze ludzi.

>>> Indie: produkcja wyjątkowych ozdób świątecznych [WIDEO]

EPA/UTTAR PRADESH STATE INFORMATION

„Maha Kumbh Mela” – “Wielkie Święta Dzbana” – obchodzone jest co dwanaście lat, w znacznie mniejszym wariancie odbywa się co roku. Pielgrzymi przybywają z całego świata, aby uwolnić się od swoich grzechów.

W ciągu sześciu dni tego największego zgromadzenia religijnego na świecie wierni, aby zmyć z siebie grzechy, smarują popiołem czoła, składają ręce do modlitwy i obmywają się w zimnych wodach Gangesu. Wierzą, że ten rytuał zmyje z nich dawne grzechy. Te dni wyznacza układ gwiazd.

EPA/UTTAR PRADESH STATE INFORMATION

Według wyznawców hinduizmu, tegoroczna uroczystość ma szczególne znaczenie, gdyż odbywa się przy wyjątkowym – występującym co 144 lata – ustawieniu Słońca, Księżyca i Jowisza. Hinduistyczny przekaz mówi, że podczas walki bogów z demonami, które ukradły kumbh – dzban amryty, nektaru nieśmiertelności, którego kilka kropli spadło w czterech miejscach: w Hardwarze u podnóża Himalajów, w miejscu, w którym Ganges wpływa na równiny, w Prajgradź na nizinie Gangesu oraz w miastach Udźdźajn nad rzeką Sipra i Nasik nad rzeką Godawari. Jednakże największe znaczenie mają obchody w Prajgradź, gdyż tam właśnie nektar miał się zmieszać z wodami dwóch najświętszych rzek hinduizmu: Gangesu i Jamuny, dzięki czemu może oczyścić człowieka ze wszystkich jego grzechów.

W 2017 r. „Maha Kumbh Mela” zostało wpisane na listę niematerialnego dziedzictwa ludzkości UNESCO.

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze