Indie: miliony pielgrzymów wyznawców hinduizmu obmyje się w Gangesie
W Indiach rozpoczęło się 13 stycznia największe święto religijne hinduizmu, 45-dniowe Maha Kumbh Mela – czyli Wielkie Święta Dzbana, największe zgromadzenie religijne na świecie.
Oczekuje się, że łącznie aż 400 mln pielgrzymów weźmie udział w ceremoniach rytualnych kąpieli w Gangesie w Prajagradź (dawniej Allahabad) na północy kraju, gdzie łączą się święte rzeki hinduizmu: Ganges, Jamuna i „niewidzialna” Saraswati, Już w dniach poprzedzających oficjalne rozpoczęcie święta setki tysięcy ludzi korzystało ze świętej kąpieli w wodach lodowatej o tej porze roku rzeki, aby obmyć się z grzechów.
Według lokalnych informacji, miejsce pielgrzymkowe liczące 150 000 namiotów i 3000 kuchni, 150 tys. toalet oraz 11 szpitali, rozciągające się na powierzchni 40 kilometrów kwadratowych, to swego rodzaju prowizoryczne miasto. Koleje Indyjskie przygotowały 98 pociągów specjalnych, które w czasie trwania święta wykonają prawie 3300 kursów. Aby zapewnić bezpieczeństwo gościom, wysłano 40 000 policjantów, którzy będą monitorowali i kontrolowali spodziewane rzesze ludzi.
>>> Indie: produkcja wyjątkowych ozdób świątecznych [WIDEO]
„Maha Kumbh Mela” – “Wielkie Święta Dzbana” – obchodzone jest co dwanaście lat, w znacznie mniejszym wariancie odbywa się co roku. Pielgrzymi przybywają z całego świata, aby uwolnić się od swoich grzechów.
W ciągu sześciu dni tego największego zgromadzenia religijnego na świecie wierni, aby zmyć z siebie grzechy, smarują popiołem czoła, składają ręce do modlitwy i obmywają się w zimnych wodach Gangesu. Wierzą, że ten rytuał zmyje z nich dawne grzechy. Te dni wyznacza układ gwiazd.
Według wyznawców hinduizmu, tegoroczna uroczystość ma szczególne znaczenie, gdyż odbywa się przy wyjątkowym – występującym co 144 lata – ustawieniu Słońca, Księżyca i Jowisza. Hinduistyczny przekaz mówi, że podczas walki bogów z demonami, które ukradły kumbh – dzban amryty, nektaru nieśmiertelności, którego kilka kropli spadło w czterech miejscach: w Hardwarze u podnóża Himalajów, w miejscu, w którym Ganges wpływa na równiny, w Prajgradź na nizinie Gangesu oraz w miastach Udźdźajn nad rzeką Sipra i Nasik nad rzeką Godawari. Jednakże największe znaczenie mają obchody w Prajgradź, gdyż tam właśnie nektar miał się zmieszać z wodami dwóch najświętszych rzek hinduizmu: Gangesu i Jamuny, dzięki czemu może oczyścić człowieka ze wszystkich jego grzechów.
W 2017 r. „Maha Kumbh Mela” zostało wpisane na listę niematerialnego dziedzictwa ludzkości UNESCO.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |