Indonezja: media o wizycie papieża
Media Indonezji kreślą pozytywny obraz rozpoczętej podróży papieża Franciszka do krajów Azji i Oceanii. „Papież wzywa do harmonii między religiami w Indonezji” – zatytułował swoją relację z papieskiej wizyty dziennik „Jakarta Post”.
Załączone zdjęcie przedstawia Franciszka pomiędzy ustępującym a przyszłym szefem państwa. „Kraj w dalszym ciągu zmaga się z problemami nietolerancji religijnej i ekstremizmu” – czytamy w podtytule. Dzień wcześniej gazeta zamieściła już fotografię papieża na pierwszej stronie oraz tytuł: „Organizacje praw obywatelskich wzywają Papieża, aby w Dżakarcie wypowiedział się w kwestiach praw człowieka i klimatu”.
>>> Franciszek prosi młodzież o budowanie dialogu i harmonii
Brakuje wzmianki o Acehu…
Portal „Antara” indonezyjskiej agencji prasowej komentuje wizytę papieża jako „dowód”, że w kraju istnieje harmonia między religiami. Nawiązano do tego aż trzykrotnie w nagłówkach artykułów. Jeden z artykułów stwierdza, że 8,5 miliona katolików w Indonezji, czyli około trzech procent całej populacji, „żyje w pokoju obok swoich braci i sióstr innych wyznań”. Pomija się fakt, że w Acehu, najbardziej na zachód wysuniętej prowincji kraju, od 2005 roku obowiązuje drakońska wersja islamskiego prawa szariatu.
„Każdy kocha tego papieża”
Agencja „Antara” opublikowała także wywiad z kardynałem Ignatiusem Suharyo Hardjoatmodjo. Arcybiskupem metropolita stołecznej archidiecezji podkreślił, że Franciszek świadomie wybrał Indonezję jako pierwszy cel swojej azjatyckiej podróży. Zdaniem purpurata „filozofia życia” narodu indonezyjskiego, którą można podsumować jako „jedność w różnorodności”, przemawia wprost do serca papieża . „Jeśli nasz naród naprawdę się zjednoczy, zaowocuje to sprawiedliwością społeczną dla wszystkich Indonezyjczyków” – uważa kard. Suharyo. Hierarcha przyznał, że był poruszony oficjalnym przyjęciem Franciszka przez ustępującego prezydenta Joko Widodo: „Nigdy nie przeżyłem takiej ceremonii. Każdy kocha tego papieża”.
Jednak wizyta papieża w żadnym wypadku nie dominuje w doniesieniach. W czołówce strony głównej „Antary” znajduje się przemówienie prezydenta na temat zmian klimatycznych. W serwisie informacyjnym „Kompas” w języku indonezyjskim Franciszek znalazł się jedynie na 2. i 4. miejscu wśród najczęściej czytanych artykułów.
Serwis informacyjny „Indopos” szczegółowo relacjonuje, co imam Dżakarty, Nassarudin Umar, powiedział papieżowi podczas jego czwartkowej wizyty w meczecie Istiqlal. Nie ma jednak żadnych cytatów z przemówienia Franciszka. Również na portalu „Indopos” gość z Rzymu nie znalazł się na liście najczęściej czytanych artykułów. Inaczej wygląda sytuacja w przypadku serwisu informacyjnego „Republika”, który również omawia duże fragmenty wspólnego oświadczenia papieża i imama.
>>> Charakter papieskich pielgrzymek się zmienia [KOMENTARZ]
Pocałunek…
Państwowe radio RRI szczegółowo podaje na swojej stronie internetowej, że w czwartkowy poranek imam ucałował papieża w czoło. Artykuł mówi o „intymnym momencie między dwoma przywódcami religijnymi” i podkreśla, że Umar „okazał swoją gościnność”. Dalsze materiały opisują szeroko zakrojone środki bezpieczeństwa podczas Mszy papieskiej w Dżakarcie oraz zaangażowanie Franciszka w ochronę środowiska.
Najbardziej poczytny artykuł w anglojęzycznym serwisie informacyjnym „Jakarta Globe” dotyczy faktu, że papież nie wybrał luksusowego hotelu na swój pobyt w Dżakarcie, ale raczej prosty pokój w nuncjaturze. O jego skromności świadczy także to, że porusza się Toyotą.
..i jedno pominięcie…
Krytyczny komentarz na temat rozpoczęcia podróży papieża opublikowała katolicka aktywistka na rzecz praw kobiet Theresii Ismarini, która wchodzi w skład państwowej komisji ds. przemocy wobec kobiet. Jej zdaniem, podczas środowego spotkania z duchowieństwem, Franciszek powinien był także poruszyć kwestię molestowania. W całej Indonezji jedynie archidiecezja stołeczna posiada standardowe procedury postępowania w przypadkach przemocy i wspierania ofiar.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |