Fot. EPA/Tatan Syuflana / POOL

Indonezja: policja zatrzymała siedem osób za „terrorystyczne groźby” pod adresem papieża

Indonezyjska policja poinformowała w piątek, że zatrzymała siedem osób za „terrorystyczne groźby” pod adresem papieża Franciszka, który zakończył właśnie wizytę w tym najludniejszym kraju muzułmańskim, przekazał portal Channel News Asia.

Podejrzani zostali zatrzymani zarówno w Dżakarcie – stolicy kraju – jak i w prowincjach Sumatra Zachodnia oraz Kepulauan Bangka Belitung, poinformował Aswin Siregar, rzecznik indonezyjskiej jednostki antyterrorystycznej Densus 88. Zatrzymani mieli za pośrednictwem internetu grozić atakami bombowymi dokonywanymi w trakcie publicznych zgromadzeń. „Pojawiały się również groźby podpaleń” – stwierdził rzecznik.

>>> Indonezja: papież dobrze zniósł trudy intensywnego dnia w Dżakarcie

Policja nie ujawniła szczegółów dotyczących zatrzymanych, w tym wyznawanej przez nich religii, jednak – przypomniał portal – Indonezja od dawna zwalcza zagrożenia islamistyczne. W 2002 roku w zamachu na Bali zginęły 202 osoby, w tym polska dziennikarka.

Fot. EPA/ALESSANDRO DI MEO

W związku z wizytą papieża władze Indonezji rozmieściły w kluczowych punktach 4 tys. funkcjonariuszy, w tym snajperów.

W piątek Franciszek opuścił Indonezję, udając się do Papui-Nowej Gwinei.

>>> Papież na spotkaniu międzyreligijnym zachęca do spoglądania w głębię i do troski o więzi

W Indonezji mieszka ponad 240 milionów muzułmanów, stanowiących ok. 87 proc. populacji. Chrześcijanie stanowią 11 proc., reszta to głównie hinduiści oraz osoby identyfikujące się z buddyzmem lub konfucjanizmem.

Formalnie konstytucja kraju gwarantuje Indonezyjczykom wolność religijną, lecz wprowadzane w latach sześćdziesiątych regulacje wymagały, by każdy Indonezyjczyk wpisał do swojego dowodu osobistego religię. Wybór był zamknięty i ograniczony do islamu, protestantyzmu, katolicyzmu, buddyzmu, hinduizmu i konfucjanizmu. Opcji „bezwyznaniowy” nie przewidziano. W ostatnich latach uznano jednak, że należy wdrożyć również siódmą kategorię: „praktykujący wiarę”. Jak oceniła w styczniu br. organizacja Human Rights Watch, siódmą kategorię wybrało około 140 tys. mieszkańców Indonezji praktykujących lokalne kulty.

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze