Indonezja: sześć ofiar śmiertelnych trzęsienia ziemi
Co najmniej sześć osób zginęło, a jedna została poważnie ranna w sobotę w trzęsieniu ziemi o magnitudzie 6, które nawiedziło Jawę, główną wyspę Indonezji – poinformowała indonezyjska agencja ds. zarządzania skutkami katastrof. Kilka wsi na wschodnim wybrzeżu wyspy ewakuowano.
Wstrząs nastąpił na pełnym morzu na głębokości 82 km, w odległości 45 km od miasta Malang na wschodzie Jawy.
Opublikowane nagrania pokazały zawalony sufit w szpitalu, a także gruzy na podłodze lokalnego parlamentu w Blitar, na południowy zachód od Malang. Trzęsienie ziemi „było dość silne i trwało dość długo” – powiedział AFP jeden z mieszkańców.
>>> Papież modli się z ofiary trzęsienia ziemi w Indonezji
Indonezja znajduje się w tzw. pacyficznym pierścieniu ognia, czyli strefie częstych trzęsień ziemi i erupcji wulkanicznych, złożonej z pasu rowów oceanicznych, łuków wyspowych i aktywnych wulkanów, która otacza niemal nieprzerwanie Pacyfik na długości ok. 40 tys. km. W tej strefie znajdują się 452 wulkany i występuje tu ok. 90 proc. wszystkich trzęsień ziemi na świecie.
W połowie stycznia trzęsienie ziemi o magnitudze 6,2 nawiedziło wyspę Celebes (Sulawesi); w jego wyniku zginęło 56 osób. W 2018 roku trzęsienie ziemi o magnitudzie 7,5 u wybrzeży Celebes spowodowało tsunami, które zdewastowało rejon Palu i spowodowało śmierć lub zaginięcie ponad 4300 osób; ok. 170 tys. ludzi straciło dach nad głową.
Do największej tragedii doszło u wybrzeży Sumatry 26 grudnia 2004 roku. Olbrzymie fale tsunami, spowodowane trzęsieniem ziemi o magnitudzie 9,1, zabiły wówczas ponad 220 tys. osób w państwach całego regionu, w tym 170 tys. w samej tylko Indonezji. Była to największa w nowożytnej historii katastrofa naturalna.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |