Fot. EPA/PAULO NOVAIS

Instytut Fizjologii i Patologii Słuchu na ŚDM w Lizbonie przeprowadzi bezpłatne badania

Instytut Fizjologii i Patologii Słuchu (IFPS) z podwarszawskich Kajetan znajdzie się wśród promujących polską naukę i kulturę instytucji, jakie wezmą udział w tegorocznych Światowych Dniach Młodzieży w Lizbonie. Specjaliści Instytutu przeprowadzą wśród uczestników ŚDM bezpłatne badania przesiewowe słuchu. Mogą one pomóc przede wszystkim pielgrzymom pochodzącym z mniej rozwiniętych krajów świata.

2 zespoły specjalistów z działającej w podwarszawskich Kajetanach placówki, są gotowe do przebadania nawet kilkuset uczestników tegorocznej edycji Światowych Dni Młodzieży w Lizbonie.

– Jednym z priorytetowych działań zespołu specjalistów z Instytutu Fizjologii i Patologii Słuchu, którym kieruję od 27 lat, są przesiewowe badania słuchu. – mówi prof. Henryk Skarżyński, twórca i dyrektor tej placówki.

Kadra z Instytutu do wykonania badań w Lizbonie wykorzysta Platformę Badań Zmysłów – opracowane w Polsce przenośne urządzenie umożliwiające wykrywanie szeregu dysfunkcji w zakresie wzroku, słuchu i mowy. Nieprawidłowy wynik takiego badania to sygnał, by bezzwłocznie udać się do otolaryngologa, który po przeprowadzeniu kolejnych pogłębionych badań, wdroży odpowiednią ścieżkę terapeutyczną.

>>> Bp Robert Chrząszcz podczas ŚDM zachęca młodych do postawienia wszystkiego na jedną kartę

– Wczesne wykrywanie zaburzeń słuchu u dzieci, młodzieży i dorosłych ma ogromne znaczenie dla skutecznego wdrażania programów wczesnej interwencji, których celem jest usprawnienie procesu komunikacji międzyludzkiej – uważa prof. Henryk Skarżyński. Jak wskazuje, to właśnie szybkie podjęcie leczenia znacząco zmniejsza globalne koszty opieki zdrowotnej.

Fot. EPA/PAULO NOVAIS

– Badania przesiewowe słuchu wykonywane przez specjalistów naszego Instytutu objęły już populację ponad 1,5 mln dzieci i młodzieży nie tyko w Polsce, ale także niemal na wszystkich kontynentach. Pielgrzymi uczestniczący w Światowych Dniach Młodzieży w Lizbonie będą mieli niecodzienną okazję dołączyć do tej grupy, bowiem profilaktyka nie powinna mieć granic. Tego typu działania – realizowane podczas naszej codziennej praktyki – wpisują się w główne hasło Światowej Organizacji Zdrowia: „One Health”, które oznacza dbanie o zdrowie ludzi, zwierząt i o całą otaczającą nas przyrodę – dodaje prof. Henryk Skarżyński.

Zespół Instytutu, we współpracy z licznymi ośrodkami krajowymi i zagranicznymi, stworzył podwaliny pod programy badań przesiewowych. Opracował metody, procedury i urządzenia służące do ich przeprowadzania. Badania przesiewowe słuchu przeprowadzone przez Instytut od ponad 27 lat objęły już populację ponad 1,5 mln dzieci ze szkół podstawowych w gminach wiejskich i miejsko-wiejskich na terenie całej Polski, populację 7 i 12 latków w Warszawie oraz wielu – także mniejszych – miejscowościach. Ze zdobytej w ten sposób przez specjalistów Instytutu wiedzy wynika, że nawet co 6 dziecko może mieć różnego rodzaju problemy związane ze słuchem.

W grudniu 2011 r. Rada Europy w przyjęła konkluzję nt. wczesnego wykrywania i leczenia zaburzeń komunikacyjnych u dzieci, z uwzględnieniem zastosowania narzędzi e-Zdrowia i innowacyjnych rozwiązań, z zaleceniem do upowszechnienia. Pozwoliło to Instytutowi realizować pilotażowe badania przesiewowe w ponad 20 krajach Azji, Afryki, Ameryki Południowej i Europy.

>>> „Obrigado”, czyli dziękuję – młodzi uczestniczący w ŚDM dziękują za dni w diecezjach

Różnego rodzaju zaburzenia słuchu występujące u dzieci szklonych mają też wpływ na odbiór lekcji, na komunikację z nauczycielem i – co za tym idzie – efekty nauki. Specjaliści z IFiPS zwracają uwagę, że zdecydowaną większość tych zburzeń można wyleczyć, dlatego tak ważne – ich zdaniem – są organizowane przez Instytut kolejne programy przesiewowych badań słuchu u dzieci.

Do udziału w Światowych Dniach Młodzieży zaprosił IFPS ks. Andrzej Sochal, doradca merytoryczny tej imprezy. – To globalne wydarzenie katolickie, które ma na celu zgromadzenie młodych ludzi z całego świata, aby dzielić się swoją wiarą, nawiązywać międzynarodowe relacje i na nowo odkrywać znaczenie nauki Kościoła katolickiego – tłumaczy duchowny.

Wspomniany przez niego aspekt nawiązywania międzynarodowych relacji jest tym bardziej istotny, że programy badań przesiewowych to również promocja polskiej nauki i medycyny, polskich instytutów badawczych i jednostek naukowych. Wyniki badań dostarczają także twardych danych liczbowych decydentom na szczeblu centralnym i innym urzędnikom, którzy dzięki temu mogą zaplanować działania w systemie ochrony zdrowia, zwłaszcza organizować stałe badania populacyjne, wdrażając systemy działań profilaktycznych – wynika z danych IFPS.

Pierwsze badania przesiewowe słuchu na lizbońskich Światowych Dniach Młodzieży ruszają w poniedziałek 31 sierpnia.

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze