Fot. Instytut Mazenodianum

Instytut Mazenodianum zaprasza na kursy. Studiować może każdy zainteresowany

Instytut Mazenodianum zaprasza na trzy kursy, które będą się odbywać w formie online. Będzie można uczestniczyć w kursie teologicznym, filozoficzno-teologicznym oraz w studiach nad charyzmatem i działalnością oblatów MN.

– Od października planujemy uruchomić trzy kursy online: teologiczny, który trwa 3 semestry, ponad 250 godzin; filozoficzno-teologiczny, który trwa 1 semestr, 75 godzin oraz studia nad charyzmatem i działalnością oblatów MN (4 semestry, 180 godzin) – mówi o. Sebastian Wiśniewski OMI, Instytut Mazenodianum.

Szczególnie zainteresowani mogą być liderzy wspólnot parafialnych, animatorzy grup, nadzwyczajni szafarze Komunii św., lektorzy, kantorzy, organiści, katechiści parafialni, wszyscy katolicy pragnący lepiej rozumieć swoją wiarę.

Kurs teologiczny

Studia pozwalają na przykład pogłębić wiedzę biblijną, dogmatyczną, liturgiczną, chrześcijańską duchowość, zagadnienia moralne.

W pierwszym semestrze, czyli semestrze zimowego 2025/2026 planowane są następujące przedmioty (każdy w wymiarze 15 jednostek dydaktycznych):

Liturgika – o. dr hab. Sebastian Wiśniewski OMI

Teologia dogmatyczna: protologia – o. dr hab. Michał Chaberek OP

Teologia małżeństwa – dk. dr Andrzej Lwowski

Prawo kanoniczne (małżeńskie) – o. dr Grzegorz Rurański OMI

Nowy Testament: Ewangelie – dr Katarzyna Kozera

Nowy Testament: Pisma św. Pawła – dr Mateusz A. Krawczyk

„Zajęcia odbywają się tylko zdalnie. Nie trzeba instalować specjalnych programów, wystarczy zarejestrować się na stronie teologiczny.pl. Kolejne wykłady są udostępniane studentom co poniedziałek w formie nagrań wideo. Dzięki temu można zapoznawać się z treścią zajęć w dowolnym czasie. Jest to bardzo przystępna forma studiowania, tym bardziej, że korzystają z niej osoby mieszkające w różnych strefach czasowych, czy to w Polsce, Belgii, Irlandii, Anglii, Norwegii, Szwajcarii, czy Kanadzie. W kursie można uczestniczyć jako wolny słuchacz lub zbierać zaliczenia z poszczególnych przedmiotów. Podstawą zaliczenia jest napisanie z każdego przedmiotu pracy w formie eseju na temat określony przez wykładowcę. Absolwenci otrzymują dyplom ukończenia kursu teologii wydany przez Instytut Mazenodianum. Nasi wykładowcy reprezentują różne ośrodki akademickie (m.in. Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie, University of Divinity w Melbourne)” – mówi o. Sebastian Wiśniewski OMI.

„W związku z rozwojem Instytutu, pracujemy nad nową szatą strony teologiczny.pl, na której  można korzystać z powyższych kursów. Dlatego prosimy dokonywać rejestracji na wybrany kurs po 15 września” – dodaje.

Kurs filozoficzno-teologiczny

Kurs filozoficzno-teologiczny trwa jeden semestr – od października 2025 r. do stycznia 2026. W ramach zajęć studenci będą mogli uczestniczyć w następujących zajęciach.

Filozofia Boga i religii – ks. prof. ucz. dr hab. Maciej Bała

Relacje nauka-wiara – ks. prof. ucz. dr hab. Wojciech Grygiel

Psychologia i duchowość – dr Łukasz Krauze OMI

Modele wychowania – dr Magdalena Kudetka-Lwowska

Psychoterapia filozoficzno-logiczna – dr Roman Tomanek OMI

Formuła studiowania jest taka sama jak w przypadku kursu teologicznego, czyli online.

Studia nad charyzmatem oblackim i działalnością oblatów MN

Kolejną propozycją Instytutu Mazenodianum są: studia nad charyzmatem oblackim i działalnością oblatów MN. Kurs skierowany jest z jednej strony do oblatów MN, jako pomoc w odnowieniu i pogłębieniu odpowiedzi na oblackie powołanie. Z drugiej strony także do świeckich stowarzyszonych z oblatami MN, czyli Przyjaciół Misji, członków Bractwa Szkaplerznego, ale także do świeckich zaangażowanych w życie oblackich parafii.

W czasie 4 semestrów kursu będzie można uczestniczyć w następujących przedmiotach:

Semestr 1
Wspólnota zakonna w charyzmacie oblatów – dr Łukasz Krauze OMI
Historia zgromadzenia – prof. dr hab. Paweł Zając OMI
Nowa ewangelizacja u św. Eugeniusza – dr Daniel Szewc OMI

Semestr 2
Historia polskiej prowincji oblatów – prof. dr hab. Paweł Zając OMI
Ewangelizacja pielgrzymów i emigrantów – dr Tomasz Krzesik OMI
Charyzmat oblacki w działalności misyjnej – prof. dr hab. Jarosław Różański OMI

Semestr 3
Konstytucje i Reguły – aspekty prawne – dr Grzegorz Rurański OMI
Konstytucje i Reguły – aspekty duchowe – mgr inż. Krzysztof Jamrozy OMI
Hagiografia oblatów-wyznawców – mgr lic. Roman Tyczyński OMI

Semestr 4
Ewangelizacja kaznodziejska – dr hab. Sebastian Wiśniewski OMI
Ewangelizacja poprzez media – dr hab. Marcin Wrzos OMI
Teologia Krzyża w duchowości oblackiej – mgr lic. Krzysztof Ziętkowski OMI

Studia także odbywać będą się online.

Kto może studiować?

Studiować może każdy dorosły katolik, bez względu na zdobyte wcześniej wykształcenie. Nie trzeba mieć ukończonych studiów, żeby z niego skorzystać.

Warunkiem ukończenia kursu jest zdobycie zaliczenia wszystkich przedmiotów.

Instytut Mazenodianum

Instytut Mazenodianum, jest jednostką naukową powołaną do refleksji misjologicznej, kulturoznawczej, antropologicznej i religioznawczej nad działalnością misyjną Kościoła. Powstał w 2022 roku i łączy w swoich strukturach misjologów, afrykanistów, kulturoznawców, oblatyków, antropologów, filozofów, przede wszystkim oblackich, których zadaniem jest refleksja naukowa nad misjami ad gentes w kontekście zarówno dialogu międzyreligijnego i międzykulturowego, jak i charyzmatu oblackiego. Instytut realizuje swoje zadania prowadząc sympozja i badania naukowe, a także organizując szkolenia dla wolontariuszy misyjnych. Szkoli także personel pastoralny, medyczny i socjalny na misjach. Współpracuje z jedyną w kraju katedrą misjologii działającą na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie.

Fot. Instytut Mazenodianum

Oblaci w Polsce

W Polsce oblaci są obecni od 1920 r. Zgromadzenie zostało założone przez św. Eugeniusza de Mazenoda, późniejszego biskupa Marsylii, 25 stycznia 1816 r. w Aix-en-Provence we Francji. Obecnie liczy ok. 3400 zakonników, a do polskiej prowincji należy ponad 400 oblatów, prawie 250 pracuje w kraju, a inni w należących do niej jurysdykcjach: na Madagaskarze i Reunion, w Ukrainie wraz z Rosją, we Francji-Beneluksie, Skandynawii, Białorusi i Turkmenistanie. Poza polską prowincją zakonną posługuje kolejnych około 100 oblatów pochodzących z Polski. Wśród nich jest czterech biskupów. Misjonarze oblaci są zgromadzeniem misyjnym. Ich naczelną służbą w Kościele jest ukazywanie Chrystusa i Jego królestwa ludziom najbardziej opuszczonym i ubogim, jak i niesienie Dobrej Nowiny ludom, które jeszcze nie poznały Chrystusa oraz pomoc w odkrywaniu ich własnej wartości w świetle Ewangelii. Natomiast tam, gdzie Kościół już istnieje, oblaci kierują się do osób, które mają z nim najmniej kontaktu. Obecne pełniącym obowiązki prowincjała jest wikariusz prowincjalny o. Bartosz Madejski OMI.

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze