Fot. pixabay

Interpol: powierzchnia lasów Ameryki Łacińskiej maleje w błyskawicznym

Jak wykazało 287 kontroli zakończonych 15 kwietnia i prowadzonych w ciągu miesiąca przez Interpol w bezcennych dla klimatu ziemskiego lasach dziewiczych dwunastu krajów Ameryki Łacińskiej, „ich powierzchnia maleje w błyskawicznym tempie wskutek nielegalnej wycinki prowadzonej z zastosowaniem najnowszej techniki”.

Llana de Wild, dyrektorka Wydziału Interpolu ds. Przestępczości Zorganizowanej i Nowych Tendencji w Działalności Przestępczej w ogłoszonym 21 kwietnia komunikacie o wynikach „Operacji Arcalia” stwierdziła: „świetnie zorganizowany, nielegalny i legalny wyrąb lasów w Ameryce Południowej i na Karaibach, które stanowią połowę lasów świata, powoduje zmiany w klimacie ziemskim, które mogą się okazać nieodwracalne”.

>>> Kard. Czerny: Amazonia to raj palony i pustynniejący

Fot. pixabay

Według Interpolu, w tym roku maksymalnie wzrosło światowe zapotrzebowanie na drewno, a sytuację pogarsza fakt, że zyski z jego nielegalnego pozyskiwania „mogą służyć do finansowania innych przestępstw”.

Eksperci Interpolu szacują, że roczna wartość nielegalnego handlu drewnem w skali globalnej wynosi 152 miliardy dolarów, czyli prawie 14O miliardów euro.

Handlarze drewnem stosują nowoczesne systemy logistyczne i finansowe, które bardzo utrudniają walkę z tego rodzaju przestępczością – stwierdziła wicedyrektorka Interpolu ds. rynków nielegalnych, Cindy Buckley.

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze