IPN opublikowało nazwiska esesmanów z KL Auschwitz

<1 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

Ok. 8,5 tys. nazwisk esesmanów z KL Auschwitz zawiera baza, którą upublicznił w poniedziałek krakowski oddział IPN. „Dzisiejszy dzień jest historyczny” – powiedział prezes IPN Jarosław Szarek. W planach jest uzupełnianie bazy o dane z innych b. niemieckich obozów koncentracyjnych.

„Dzisiejszy dzień jest historyczny, ponieważ to jest dopiero początek – tą bazą rozpoczynamy realizację dużego projektu. Zaczynamy od KL Auschwitz, ale w dalszych planach mamy rozwinięcie tej bazy również o inne niemieckie, nazistowskie obozy koncentracyjne” – powiedział na poniedziałkowej konferencji prasowej w Krakowie prezes IPN Jarosław Szarek.Jak podkreślił, prezentacja bazy jest też odpowiedzią na używanie określenia „polskie obozy koncentracyjne”. „Ta baza jest odpowiedzią na te głosy, bo skoro mówimy o +polskich obozach koncentracyjnych+, to proszę bardzo, pokazujemy załogę, kim była ta załoga funkcjonariuszy SS. Co więcej, pokazujemy to w internecie w takiej skali, w jakiej nikt wcześniej tego nie zrobił” – powiedział. Podkreślił, że każdy będzie mógł zobaczyć bazę.

W bazie są nie tylko dane personalne, ale fotografie i wyroki sądowe wobec funkcjonariuszy SS. Kilkudziesięciu dawnych funkcjonariuszy jeszcze żyje.

To pierwszy tak obszerny rejestr funkcjonariuszy niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego, który umieszczono na stronie www.truthaboutcamps.eu/zalogass

 

IPN opublikowało nazwiska esesmanów z KL Auschwitz
Oceń ten artykuł

Zobacz także
Wasze komentarze