Fot. Materiały prasowe IPN

IPN przygotował filmy o roli Jana Pawła II i Ronalda Reagana w walce z komunizmem

W związku z 20. rocznicą śmierci Jana Pawła II Biuro Współpracy Międzynarodowej IPN zaprezentowało film opowiadający o roli, jaką papież wraz z prezydentem USA Ronaldem Reaganem odegrali w walce z reżimem komunistycznym w czasach zimnej wojny. Jest dostępny po polsku, angielsku i włosku.

„Wstańcie, nie lękajcie się. Jan Paweł II i Ronald Reagan to dwie postacie, które istotnie przyczyniły się do obalenia komunizmu w Europie Środkowej i Wschodniej w drugiej połowie XX wieku. Dwóch charyzmatycznych przywódców, którzy z niezachwianą wiarą umiłowali wolność, potrafili nazywać zło po imieniu, nieustraszenie bronić dobra i stawać w obronie prawdy” – takimi słowami zaczyna się film.

Pokazuje, w jaki sposób Jan Paweł II stał się duchowym przywódcą ruchu oporu przeciwko reżimom komunistycznym, zwłaszcza za sprawą pielgrzymki do Polski w 1979 r., która okazała się inspiracją do powstania „Solidarności”. Wsparcie papieża wzmocniło opór przeciwko opresyjnym rządom. Lata 80. to decydująca dekada, w której kryzysy gospodarcze w ZSRR zbiegły się z papieskimi przesłaniami, które zachęcały ludność do wolności, do której wciąż wszyscy powinniśmy dążyć.

>>> Kard. Pietro Parolin: Jan Paweł II nie próbował podobać się ludziom, ale Bogu [+GALERIA]

„20 lat temu odszedł od nas Jan Paweł II, był nie tylko najwybitniejszym Polakiem swego pokolenia, ale również całych ponad tysiącletnich dziejach naszej ojczyzny” – podkreślił dr Mateusz Szpytma, zastępca prezesa IPN. „Poprzez swoje nauczanie i świadectwo miał olbrzymi wpływ na powstanie »Solidarności«, a w konsekwencji na demontaż systemu komunistycznego w Polsce, a nawet na rozpad Związku Sowieckiego. Bardzo kochał Polskę i jej historię. Jak bardzo, pokazuje to jedna z jego ostatnich publikacji »Pamięć i Tożsamość«” – dodał.

W latach 80. XX wieku kryzys gospodarczy w ZSRR zbiegł się z duchowym przebudzeniem inspirowanym przez Jana Pawła II. Papież, głosząc wartości wolności i odpowiedzialności, stał się moralnym przewodnikiem dla społeczeństw żyjących pod jarzmem reżimów. Jego pielgrzymka do Polski w 1979 r. rozbudziła nadzieję i dała impuls do powstania „Solidarności” – ruchu, który pokazał, że wiara może przekształcić się w polityczną siłę.

Równolegle Ronald Reagan, amerykański prezydent, prowadził twardą politykę wobec ZSRR. Inwestycje w zbrojenia, w tym program „Gwiezdnych Wojen” (SDI), oraz ostra retoryka wobec komunizmu osłabiły sowiecką potęgę. Choć działania Watykanu i Białego Domu nie były oficjalnie koordynowane, ich wspólny cel – wsparcie antykomunistycznej opozycji – przyspieszył zmiany.

>>> Magiczność 21.37 [FELIETON]

Współpraca dyplomatyczna, finansowa i duchowa stworzyła warunki, w których upadek systemu stał się nieunikniony. Przesłanie Jana Pawła II o godności człowieka i odpowiedzialnej wolności pozostaje aktualne także dziś, w obliczu nowych wyzwań. 

Film po polsku: https://youtu.be/qFVNiYZKQKE

Film po włosku: https://youtu.be/IaHqOWru0Zg

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze