Bł. Maria Angela Truszkowska, założycielka sióstr felicjanek Fot. Domena Publiczna

IPN upamiętni zakonnice, które w czasie wojny ukrywały dzieci pochodzenia żydowskiego

Instytut Pamięci Narodowej zaprasza na uroczystość odsłonięcia tablicy upamiętniającej Matkę Marię Symplicytę Nehring, przełożoną warszawskiej Prowincji pw. Matki Bożej Królowej Polski Zgromadzenia Sióstr św. Feliksa z Kantalicjo oraz inne siostry zgromadzenia, które w czasie okupacji ukrywały dzieci pochodzenia żydowskiego i prowadziły tajne nauczanie. Wydarzenie odbędzie się w niedzielę 24 kwietnia.

Uroczystość rozpocznie się Mszą świętą w intencji Matki Marii Symplicyty i sióstr felicjanek o godz. 13.00 w kościele pw. M.B. Królowej Polski przy ul. Kościuszkowców 85 (Marysin Wawerski) w Warszawie. Po Mszy św. na terenie przyklasztornym nastąpi odsłonięcie tablicy oraz otwarcie wystawy pt. „Wy macie być opoką dla przyszłości…”.

>>> Sebastian Zbierański: oblaccy męczennicy, którzy umierali codziennie. Dziś ich wspomnienie

Instytut Pamięci Narodowej będzie reprezentował m.in. Adam Siwek, dyrektor Biura Upamiętniania Walk i Męczeństwa IPN.

Matka Maria Symplicyta, jako Amerykanka polskiego pochodzenia, po przystąpieniu Stanów Zjednoczonych do wojny była więziona na Pawiaku od 6 października do 12 grudnia 1942 r. We wrześniu 1939 r. siostry felicjanki niosły samarytańską pomoc rannym żołnierzom polskim, a w latach okupacji 1939-1945, współpracując z lokalnymi władzami Wawra, prowadziły tajne nauczanie w szkole średniej funkcjonującej pod nazwą Szkoły Gospodarstwa Domowego, ukrywały dzieci pochodzenia żydowskiego w wawerskim sierocińcu św. Feliksa i pomagały tysiącom cywilów.

Oddziałowe Biuro Upamiętniania Walk i Męczeństwa IPN w Warszawie pokryło koszt budowy tablicy oraz współfinansowało przygotowaną wystawę.

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze