Irak: w Mosulu siły rządowe odzyskały kościół, który był bazą islamistów
Po wyzwoleniu od dżihadystów dzielnicy Mosulu – al-Dawasa irackie siły rządowe odzyskały tam w tym tygodniu m.in. chaldejski kościół Matki Bożej Nieustającej Pomocy, który islamiści zamienili na swą bazę. W świątyni w obecnym jej kształcie pozostało niewiele oznak jej chrześcijańskiej przeszłości, gdyż terroryści nie tylko uszkodzili krzyże i zniszczyli jeden z posągów świętych, ale pokryli jej ściany napisami i symbolami tzw. Państwa Islamskiego (PI).
O chrześcijańskim charakterze budynku świadczą jedynie wyryty na frontonie napis „Katolicki kościół chaldejski” i szary marmurowy ołtarz, poza tym widać uszkodzone dwa krzyże: kamienny i metalowy, który najwyraźniej usiłowano oderwać od bramy wyrwanej z zawiasów, puste miejsce po zniszczonej rzeźbie, w przeszłości ozdobionej żółtymi i czerwonymi kwiatami. Na murach wypisano imiona bojówkarzy z PI a na marmurowych kolumnach kościoła nowi „gospodarze” umieścili teksty i rysunki ukazujące życie w Państwie Islamskim.
Jeden z takich manifestów zawiera 14 zasad życia w Mosulu opanowanym przez dżihadystów, np. nakaz dla kobiet, aby „skromnie” się ubierały i aby pokazywały się publicznie tylko w razie „konieczności”. Na podłodze, pokrytej gruzem, znaleziono ulotkę, na której wymieniano kary cielesne przewidziane dla winnych kradzieży, pijących alkohol, dopuszczających się cudzołóstwa i homoseksualizmu. Towarzyszą temu pełne przemocy i okrucieństwa rysunki. Obecnie, po zdobyciu kościoła, znaleziono przed nim zwłoki pięciu dżihadystów.
Odzyskanie świątyni nastąpiło w wyniku ofensywy wojsk irackich zmierzającej do całkowitego wyzwolenia Mosulu. Jest on ważną twierdzą dla terrorystów z Państwa Islamskiego, którzy jednak stracili już nad nim kontrolę. W styczniu siły rządowe wyzwoliły wschodnią część miasta.
Według płk. Abdulamira al-Muhameddawiego z armii irackiej z wyzwolonego obecnie kościoła islamiści pilnowali, aby wszyscy mieszkańcy miasta przestrzegali ich zasad i postępowali zgodnie z ich ideologią. Dzięki swemu charakterowi bazy świątynia zachowała się w stosunkowo dobrym stanie w porównaniu do ogromniej zniszczonej reszty dzielnicy.
Dżihadyści zdobyli Mosul w czerwcu 2014, zmuszając pozostałych w nim chrześcijan do wyboru między przejściem na islam, płaceniem specjalnego podatku, ucieczką lub zabiciem. W kilka tygodni później zniszczyli miasto Karakosz na wyżynie Niniwy, gdzie mieszkało 120 tys. wyznawców Chrystusa, zmuszając ich do ucieczki.
Kościół chaldejski jest katolickim Kościołem wschodnim, wywodzącym się z nestorianizmu i jest największym wyznaniem chrześcijańskim w Iraku. Przed 2003, gdy rozpoczęła się wojna w tym kraju, żyło ich tam prawie półtora miliona, obecnie zaś zostało ich niespełna 350 tysięcy.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |