Ofensywa wojsk irackiej armii wspieranej przez sojuszników wciąż trwa. Wycofujące się oddziały tzw. Państwa Islamskiego niszczą nie tylko zabudowania miejskie i domy, ale chrześcijańskie świątynie. Pracownicy Papieskiego Stowarzyszenia Pomoc Kościołowi w Potrzebie dokumentują zniszczenia oraz dokonują wstępne plany odbudowy i świątyń. Na zdjęciach widać akty wandalizmu z Karakosz, Bakufy i Batnay. Wycofujące się wojsk ISIS dopuszczają się aktów profanacji i dewastacji zarówno nowych obiektów sakralnych, jak i zabytkowych.

Irak: w Mosulu siły rządowe odzyskały kościół, który był bazą islamistów

2 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

Po wyzwoleniu od dżihadystów dzielnicy Mosulu – al-Dawasa irackie siły rządowe odzyskały tam w tym tygodniu m.in. chaldejski kościół Matki Bożej Nieustającej Pomocy, który islamiści zamienili na swą bazę. W świątyni w obecnym jej kształcie pozostało niewiele oznak jej chrześcijańskiej przeszłości, gdyż terroryści nie tylko uszkodzili krzyże i zniszczyli jeden z posągów świętych, ale pokryli jej ściany napisami i symbolami tzw. Państwa Islamskiego (PI).

O chrześcijańskim charakterze budynku świadczą jedynie wyryty na frontonie napis „Katolicki kościół chaldejski” i szary marmurowy ołtarz, poza tym widać uszkodzone dwa krzyże: kamienny i metalowy, który najwyraźniej usiłowano oderwać od bramy wyrwanej z zawiasów, puste miejsce po zniszczonej rzeźbie, w przeszłości ozdobionej żółtymi i czerwonymi kwiatami. Na murach wypisano imiona bojówkarzy z PI a na marmurowych kolumnach kościoła nowi „gospodarze” umieścili teksty i rysunki ukazujące życie w Państwie Islamskim.

Jeden z takich manifestów zawiera 14 zasad życia w Mosulu opanowanym przez dżihadystów, np. nakaz dla kobiet, aby „skromnie” się ubierały i aby pokazywały się publicznie tylko w razie „konieczności”. Na podłodze, pokrytej gruzem, znaleziono ulotkę, na której wymieniano kary cielesne przewidziane dla winnych kradzieży, pijących alkohol, dopuszczających się cudzołóstwa i homoseksualizmu. Towarzyszą temu pełne przemocy i okrucieństwa rysunki. Obecnie, po zdobyciu kościoła, znaleziono przed nim zwłoki pięciu dżihadystów.

Odzyskanie świątyni nastąpiło w wyniku ofensywy wojsk irackich zmierzającej do całkowitego wyzwolenia Mosulu. Jest on ważną twierdzą dla terrorystów z Państwa Islamskiego, którzy jednak stracili już nad nim kontrolę. W styczniu siły rządowe wyzwoliły wschodnią część miasta.

Według płk. Abdulamira al-Muhameddawiego z armii irackiej z wyzwolonego obecnie kościoła islamiści pilnowali, aby wszyscy mieszkańcy miasta przestrzegali ich zasad i postępowali zgodnie z ich ideologią. Dzięki swemu charakterowi bazy świątynia zachowała się w stosunkowo dobrym stanie w porównaniu do ogromniej zniszczonej reszty dzielnicy.

Dżihadyści zdobyli Mosul w czerwcu 2014, zmuszając pozostałych w nim chrześcijan do wyboru między przejściem na islam, płaceniem specjalnego podatku, ucieczką lub zabiciem. W kilka tygodni później zniszczyli miasto Karakosz na wyżynie Niniwy, gdzie mieszkało 120 tys. wyznawców Chrystusa, zmuszając ich do ucieczki.

Kościół chaldejski jest katolickim Kościołem wschodnim, wywodzącym się z nestorianizmu i jest największym wyznaniem chrześcijańskim w Iraku. Przed 2003, gdy rozpoczęła się wojna w tym kraju, żyło ich tam prawie półtora miliona, obecnie zaś zostało ich niespełna 350 tysięcy.

Irak: w Mosulu siły rządowe odzyskały kościół, który był bazą islamistów
Oceń ten artykuł

Zobacz także
Wasze komentarze