epa05688107 An Iraqi soldier stands guard during Christmas celebrations at the al-Tahira al-Kubra church in the formerly IS held town of al-Hamdaniya, some 13km east of Mosul, Iraq, 25 December 2016. Hundreds of Iraqi Christians held their prayers at a church in the recently recaptured town of Hamdaniya, for the first time since 2014, with the attendance of the US-led coalition officers and senior Iraqi officers. EPA/AHMED JALIL Dostawca: PAP/EPA.

Irak: uprowadzono dziennikarkę

1 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

Walcząca o prawa kobiet iracka dziennikarka Afrah Szawki została w poniedziałek uprowadzona ze swojego domu w Bagdadzie przez grupę uzbrojonych mężczyzn – poinformował we wtorek premier Iraku Hajder al-Abadi.

Szef rządu potępił w komunikacie porwanie dziennikarki i zlecił przeprowadzenie śledztwa w tej sprawie, nakazując siłom bezpieczeństwa, „by uczyniły wszystko co możliwe, by ją (Szawki) ochronić, odnaleźć i dotrzeć do odpowiedzialnego lub odpowiedzialnych za jej porwanie”.

Szawki uprowadzono w poniedziałek wieczorem. Jak mówił w rozmowie z AFP Ziad Adżili z irackiego obserwatorium wolności prasy, ośmiu uzbrojonych mężczyzn wtargnęło do domu dziennikarki; podawali się za funkcjonariuszy służb bezpieczeństwa. „Związali jej syna. (…) Ukradli telefony komórkowe, komputery, pieniądze w gotówce, a potem porwali Afrah i uciekli” – opisywał zdarzenie Adżili. Relacja ta została potwierdzona przez anonimowe źródło w irackim MSW.

Szawki współpracuje jako dziennikarka z wieloma portalami internetowymi. AFP zaznacza, że w poniedziałek na jednym z nich opublikowany został tekst dziennikarki, w którym ostro atakowała grupy zbrojne w Iraku „działające całkowicie bezkarnie”.

Z kolei Associated Press podkreśla, że kobieta jest znana z krytykowania korupcji w Iraku. Ponadto agencja również pisze o opublikowanym w poniedziałek artykule Szawki wymierzonym w pracownika MSW, który na oczach uczniów i nauczycieli pobił dyrektora szkoły. Według artykułu przyczyną incydentu był fakt, że dyrektor odmówił ukarania ucznia, który pokłócił się z córką urzędnika.

Irak, Syria, Afganistan i Meksyk to najniebezpieczniejsze dla dziennikarzy kraje na świecie. Według danych Reporterów bez Granic w 2016 roku zamordowano w Iraku siedmiu dziennikarzy. (PAP)

Irak: uprowadzono dziennikarkę
Oceń ten artykuł

Zobacz także
Wasze komentarze