Iran: Chamenei wzywa Palestyńczyków do powstania przeciw Izraelowi

<1 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

Najwyższy przywódca duchowy Iranu ajatollah Ali Chamenei wezwał we wtorek Palestyńczyków, aby wzniecili powstanie przeciwko Izraelowi. Wg Chameneia rząd państwa żydowskiego to „nowotwór”, z którym Palestyńczycy muszą się ścierać aż do chwili wyzwolenia.

„Za pozwoleniem Allaha ta intifada wybuchnie w bardzo ważnym momencie historii walk i przyniesie kolejną porażkę dla reżimu uzurpatorów” – podkreślał irański przywódca duchowy. Nie wspomniał jednak o ewentualnym ataku wojskowym Teheranu na Izrael.

Według Chameneia rząd państwa żydowskiego ponosi pełną odpowiedzialność za „obecną katastrofę”.

„Palestyńska intifada błyskawicznie się rozwija i może osiągnąć swe cele aż do całkowitego oswobodzenia Palestyny” – dodał.

Tymczasem w zeszły weekend minister obrony Izraela Awigdor Lieberman uznał, że głównym problemem Bliskiego Wschodu nie jest konflikt między Izraelem a Palestyńczykami, lecz Iran, który „destabilizuje sąsiednie kraje, szmuglując do nich broń i pieniądze”.

Iran jest „najważniejszym sponsorem światowego terroryzmu” – powiedział Lieberman. Oskarżył też Teheran o kontynuowanie nuklearnych ambicji.

Izrael krytykuje też umowę nuklearną światowych mocarstw z Iranem z lipca 2015 roku. Porozumienie ma na celu ograniczenie programu nuklearnego Iranu i przewiduje, że Teheran zrezygnuje z dążenia do uzyskania broni nuklearnej w zamian za stopniowe znoszenie nałożonych na niego sankcji.

Iran: Chamenei wzywa Palestyńczyków do powstania przeciw Izraelowi
Oceń ten artykuł

Zobacz także
Wasze komentarze