fot. EPA/SERGEY DOLZHENKO

Iran przyznaje się do zestrzelenia ukraińskiego samolotu. „Efekt ludzkiego błędu”

2 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

Iran ogłosił w sobotę, że jego siły zbrojne „nieintencjonalnie” zestrzeliły ukraiński samolot pasażerski. Minister spraw zagranicznych Iranu Mohammad Dżawad Zarif napisał na Twitterze, że do katastrofy doszło w wyniku „błędu ludzkiego”.

W ogłoszonym w sobotę nad ranem oświadczeniu w irańskiej telewizji przekazano, że ukraiński boeing, który 8 stycznia wystartował z lotniska w Teheranie, przelatywał niedaleko istotnego obiektu wojskowego i „w rezultacie błędu ludzkiego” został zestrzelony. Jak poinformowała irańska TV, cytując komunikat wojskowy, „odpowiedzialne strony zostaną pociągnięte do odpowiedzialności”.

Bliscy i rodziny ofisr katastrofy, fot. EPA/SERGEY DOLZHENKO

„To smutny dzień. Ze wstępnych ustaleń wewnętrznego śledztwa wynika, że błąd ludzki w kryzysowym momencie, spowodowanym przez amerykańskie awanturnictwo, doprowadził do katastrofy” – napisał na Twitterze minister spraw zagranicznych Iranu Mohammad Dżawad Zarif. Szef irańskiej dyplomacji złożył również wyrazy żalu i przeprosiny dla rodzin ofiar i krajów, które dotknęła ta katastrofa.

fot. EPA/SERGEY DOLZHENKO

– Społeczność międzynarodowa powinna w miarę spokojnie zareagować na te informacje. To, że Iran stosunkowo szybko uznał winę, przyrzynał się, to w stosunku do Rosji, która do dziś ma na sumieniu zestrzelenie malezyjskiego samolotu w Donbasie to jest to zupełnie inny świat – mówił na antenie TVN24 prof. Daniel Boćkowski z Uniwersytetu w Białymstoku. I dodał: „Bardzo skomplikowana jest sytuacja wewnętrzna w Iranie. Pytanie, czy to było wojsko, czy strażnicy rewolucji, kto będzie za to rozliczany. Kluczowe jest, w jaki sposób świat Iranowi pomoże przez to przejść. Trzeba pomóc, by nie użyć tego, jako jeszcze większej siły nacisku bowiem, bo i tak, gdyby nie praca portali, dziennikarzy i wszyscy, którzy to analizowali, to próba tego ukrycia trwałaby dłużej”. Do sprawy odniósł się prezydent Ukrainy:

Katastrofa lotnicza wpisuje się w niezwykle napiętą sytuację na Bliskim Wschodzie po zabójstwie kluczowego irańskiego generała. Stany Zjednoczone nałożyły na Iran kolejne sankcje

Galeria (3 zdjęcia)
Zobacz także
Wasze komentarze