fot. EPA/GIUSEPPE LAMI

Irlandia przed wizytą papieża: oczekiwanie i zaciekawienie

2 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

Domy udekorowane chorągiewkami w kolorach białym i żółtym, czyli watykańskiej flagi na trasie przejazdu papieża Franciszka i w miejscach, które odwiedzi, tysiące pielgrzymów z wielu krajów na ulicach – tak Dublin przygotowuje się na jego powitanie.

Papież przybędzie do stolicy Irlandii w sobotę rano na Światowe Spotkanie Rodzin. Na dwa dni przed rozpoczęciem jego krótkiej wizyty odczuwa się w Dublinie wyraźny nastrój wyczekiwania.

O przyjeździe Franciszka przypominają jego zdjęcia na ulicach, afisze zapraszające na spotkania organizowane w ramach Kongresu Rodzin, a wizytę zapowiadają media.

Biało-żółtymi chorągiewkami udekorowane są domy na Church street, niedaleko prowadzonego przez ojców kapucynów ośrodka pomocy dla ubogich i bezdomnych rodzin. Papież odwiedzi to miejsce w sobotnie popołudnie.

„Czekamy na papieża w naszej dzielnicy. Ten ośrodek pomocy to bardzo ważne miejsce na mapie Dublina. Można tu często zobaczyć ogrom biedy i nieszczęścia. Wszyscy wiemy, jak wiele dla bezdomnych rodzin robi tutaj ojciec Kevin Crowley, znamy go wszyscy w naszych stronach” – mówi PAP Aidan, młody mieszkaniec dzielnicy.

Jak zauważa, wraz z tym, jak zbliża się dzień przyjazdu Franciszka, na dublińskich ulicach dostrzega coraz więcej znaków zapowiadających wizytę i jego zdjęć oraz plakatów.

Parada św. Patryka w Dublinie w Irlandii.
Fot. PAP/EPA/AIDAN CRAWLEY

„Dominuje nastrój oczekiwania i zaciekawienia. Ja sam bardzo jestem ciekaw tego, co powie nam papież, choć jestem daleko od Kościoła” – przyznał.

Mieszkająca na wyspie od prawie 10 lat Polka z okolic Warszawy zauważyła: „Telewizja i radio przygotowują Irlandczyków na wizytę papieża. W dublińskich stacjach radiowych słyszałam już wiele dyskusji, w których więcej czasu poświęca się jednak sprawie skandalu pedofilii w tutejszym Kościele niż samej wizycie”. Podkreśliła, że irlandzkie media mało czasu poświęcają zasadniczemu motywowi wizyty, to jest Spotkaniu Rodzin.

„Kładą nacisk przede wszystkim na to: oto do naszego kraju po raz pierwszy od ujawnienia skandalu przyjeżdża papież; ciekawe, co będzie miał do powiedzenia. Taki jest ton w mediach, ale to samo mówią też moi irlandzcy koledzy z pracy” – zaznaczyła.

Na spotkania z papieżem – Święto Rodzin na stadionie i mszę w Phoenix Park – wybiera się co najmniej kilka tysięcy spośród ponad 120 tysięcy Polaków mieszkających na stałe i pracujących w Irlandii.

Kościół św. Audoena, gdzie działa duszpasterstwo Polaków w Irlandii, został wybrany przez organizatorów Światowego Spotkania Rodzin jako jeden z siedmiu kościołów stacyjnych na „Drodze pielgrzymów”, odwiedzanych przez wiernych z wielu krajów. Przyjmują ich grupy polskich wolontariuszy.

Księża Chrystusowcy z tego kościoła organizują wspólną wyprawę na niedzielną mszę papieską.

W całym mieście widać dziesiątki grup pielgrzymkowych z całego świata, przybyłych na Spotkanie Rodzin i zorganizowany w jego ramach kongres. Jego organizatorzy szacują, że obecnych jest łącznie 37 tysięcy osób, które uczestniczą w spotkaniach, naradach i mszach na terenie Royal Dublin Society.

Zobacz także
Wasze komentarze