fot. www.festiwalmuzykiwspolczesnej.pl

IX Festiwal Muzyki Współczesnej im. Wojciecha Kilara rozpocznie się w piątek

W Gorzowie Wielkopolskim, w piątek (7 października br.) rozpocznie się IX edycja Festiwalu Muzyki Współczesnej im. Wojciecha Kilara będącego jednym z największych wydarzeń artystycznych organizowanych corocznie przez Filharmonię Gorzowską.

Jak poinformowała Katarzyna Wojtowicz z Filharmonii Gorzowskiej, na dwutygodniowy Festiwal (7-21 października br.) złoży się dziewięć wydarzeń: koncertów symfonicznych i kameralnych, recital organowy czy spektakl Polskiego Teatru Tańca. Hasło tegorocznego Festiwalu to: „Ślady przeszłości”.

Ślad muzyki zdradzonej

„Hasło ma nawiązywać do historii, zachęcać do podążania jej śladami i odkrywania jej przejawów w twórczości kompozytorów współczesnych. Hasło to, za sprawą koncertu finałowego, zyska jeszcze jeden istotny kontekst. Odkryty zostanie ślad przeszłości twórców i muzyki zdradzonej i wyklętej” – wyjaśnił dyrektor artystyczny Filharmonii Gorzowskiej Przemysław Fiugajski.

>>> W Poznaniu podczas Verba Sacra będzie prezentowana Księga Mądrości Syracha

Do programu koncertu finałowego zatytułowanego „Ślad ocalony”, który odbędzie się 21 października, wybrano muzykę dwóch znakomitych polskich kompozytorów: Artura Malawskiego – napisaną do filmu „Robinson warszawski” (1946) oraz Romana Palestra z filmu „Miasto nieujarzmione” (1949).

Ocalała partytura Malewskiego

„Ciekawostką jest to, że partytura Malewskiego szczęśliwie ocalała przed zniszczeniem przez ówczesne władze komunistyczne, a po siedmiu dekadach obie kompozycje zostały odnalezione w oryginalnym zapisie w zasobach Filmoteki Narodowej” – dodał dyrektor.

fot. Facebook.pl/Filharmonia Gorzowska

Dzień przed finałowym koncertem w Kinie 60 Krzeseł Miejskiego Ośrodka Sztuki w Gorzowie odbędzie się pokaz filmu Jerzego Zarzyckiego „Miasto nieujarzmione” (1949), poprzedzony prelekcją na temat niezwykłej historii powstawania tego filmu, z którego muzyka wypełni finałowy koncert.

Ważne jest też miejsce

Nie mniej interesująco zapowiada się inauguracja festiwalu. W piątkowy wieczór (7 października) otworzy go koncert, podczas którego zabrzmią utwory współczesnych kompozytorów – Jerzego Kornowicza, Pawła Szymańskiego i Alfreda Schnittkego. Ich dzieła wykona Orkiestra Filharmonii Gorzowskiej pod batutą Przemysława Fiugajskiego z udziałem solistów – pianisty Macieja Piszka i skrzypaczki Anny Marii Staśkiewicz.

>>> Muzyka Wojciecha Kilara była wyrazem tęsknoty za Bogiem. Swoje urodziny spędzał na Jasnej Górze

Dla najmłodszych melomanów przygotowano grę edukacyjną i koncert familijny. Muzyczna gra pn. „Kot Kilara” będzie zabawą oparta na formule gier miejskich, pozwala graczom poruszać się po całym obiekcie – jak po wielkiej planszy. „Udział w interaktywnej rozgrywce pełnej niespodzianek i dobrej zabawy to nie tylko doskonała okazja, by poznać fascynującą sylwetkę i świat kompozytora, ale również szansa na odkrycie najbardziej tajemniczych zakamarków gmachu filharmonii” – zapowiada Wojtowicz.

Pierwsza edycja Festiwalu im. W. Kilara odbyła się w 2013 r. Głównym celem wydarzenia jest propagowanie muzyki współczesnej poprzez różnorodne formy działań artystycznych wśród jak najszerszej rzeszy odbiorców. Impreza już na stałe wpisała się w kalendarz muzycznych wydarzeń Gorzowa i regionu. (PAP)

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze