Fot. EPA/MOHAMMED SABER

Izrael: co arcybiskup anglikański powiedział o tragedii szpitala Ahli w Gazie?

Niezależnie od ogólnych ostrzeżeń ze strony armii izraelskiej, od soboty do poniedziałku administracja szpitala otrzymywała osobne i bezpośrednie ostrzeżenia telefonicznie i tekstowe, zalecające ewakuowanie pacjentów. Oznajmił o tym w wywiadzie dla „New York Timesa” z 19 października anglikański arcybiskup Jerozolimy Hosam Naoum. To jego archidiecezja zarządza Arabskim Szpitalem Ahli w Gazie, w którym 17 bm. w wyniku potężnego wybuchu mogło zginąć nawet ponad 470 ludzi.

Według rozmówcy dziennika „po pierwszym takim ostrzeżeniu placówkę opuściło ok. 5 tys. osób, szukających tam schronienia”. Wkrótce jednak powrócili tam, gdyż nigdzie indziej nie czuli się bezpiecznie. „Uważali oni szpital, a zwłaszcza znajdujący się tam budynek kościoła za «sanktuarium»” – powiedział arcybiskup.

Z kolei rzecznik armii izraelskiej płk Ammon Shefler powiedział gazecie nowojorskiej, że „owszem, ostrzegaliśmy szpital, ale te nasze uprzedzenia miały charakter ogólny”. Dodał, że obiekt ten „w żadnym wypadku nie stanowił celu naszego ataku”.

>>> Andrea Tornielli: nieludzkiego ataku na szpital w Gazie nie można usprawiedliwić

Dziennik przytoczył wypowiedź 17-letniego Sameha al-Jaroosha, który uratował się, choć odniósł rany: „Było to nagłe uderzenie, skierowane wprost w ludzi”.

Ostrzeżenia ze strony władz szpitalnych nie zniechęciły ani jego, ani jego rodziny, ani tysięcy innych ludzi, którzy przybywali tam w poszukiwaniu schronienia przed trwającymi już 11 dni bombardowaniami. „Na skwerze przed szpitalem bawiły się dzieci, a ludzie próbowali się schronić m.in. w bibliotece i w kościele” – dodał młody Palestyńczyk. Gazeta zamieściła zdjęcie m.in. wnętrza zbombardowanego kościoła szpitalnego.

Fot. EPA/MOHAMMED SABER

Nadal nie wiadomo, która ze stron jest odpowiedzialna za ten bezprecedensowy akt barbarzyństwa. Hamas i Izraelczycy przerzucają się wzajemnie oskarżeniami. Faktem jest, że w sobotę 14 bm. dwa pociski izraelskie uderzyły w czwarte piętro szpitala, gdzie znajdują się centrum diagnostyczne i punkty badań ultrasonograficznych i mammograficznych. Wojsko izraelskie twierdzi, że w tym dniu w ogóle nie bombardowało tego terenu.

>>> Anglikański ksiądz z Palestyny po ataku na szpital w Gazie: ta wojna ma wiele konsekwencji

Choć nie ma co do tego żadnej pewności, do tragedii 17 października mogło dojść w wyniku błędu w wystrzeleniu rakiety przez Hamas, która zamiast dolecieć do Izraela, uderzyła w szpital. Taki pogląd głosi, na podstawie danych satelitarnych, cytowane przez „Times” źródło w wywiadzie amerykańskim. Może to nasuwać skojarzenia z pomyłkowym zestrzeleniem przez Rosjan na wschodniej Ukaranie 14 lipca 2014 samolotu Malezyjskich Linii Lotniczych, w którym zginęło 298 osób.

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze