fot. freepik.com/freepik

Izrael: nastolatka odkryła 1500-letnie „magiczne lustro”; w okresie Bizancjum miało odpędzać demony

1500 – letnie „magiczne lustro” z okresu bizantyjskiego zostało znalezione przez 17-latkę na stanowisku archeologicznym Usha w północnym Izraelu. W czasach antycznych „magiczne lustra” służyły do odpędzania demonów, a także miały chronić zmarłych w ich podróży do zaświatów.

Dziewczyna zauważyła nietypowy odłamek ceramiki wystający z ziemi między ścianami budynku, po czym pokazała znalezisko doktor Einat Ambar-Armon, dyrektor w centrum edukacyjnym Izraelskego Urzędu ds. Starożytności, która zidentyfikowała przedmiot jako „magiczne lustro”.

„Fragment jest częścią „magicznego lustra” z okresu bizantyjskiego, IV-VI wieku naszej ery” – wyjaśnił Nawit Popowicz, kurator Izraelskiego Urzędu ds. Starożytności. „Szklane lustro, chroniące przed złym okiem, zostało umieszczone na środku tablicy: Pomysł polegał na tym, że zły duch, taki jak demon, który spojrzał w lustro, zobaczyłby swoje własne odbicie, a to ochroniłoby właściciela lustra. Podobne lustrzane tabliczki znajdowano w przeszłości jako dary pogrzebowe w grobowcach, aby chronić zmarłych w ich podróży do zaświatów” – dodał archeolog, cytowany w czwartek przez portal Jerusalem Post.

>>> Portugalia: dwa poważne wypadki z udziałem pielgrzymów na ŚDM; nie żyje obywatelka Francji

Awiw Weizman, która znalazła lustro, uczestniczyła w 90-kilometrowej wędrówce survivalowej prowadzącej z góry Meron na górę Hermon w ramach Kursu Przetrwania Młodych Liderów Ministerstwa Edukacji. Podczas wędrówki młodzi liderzy uczestniczą w wykopaliskach archeologicznych na stanowiskach zlokalizowanych w całym kraju.

„Podczas tygodniowej wędrówki młodzi liderzy odkryli inne znaleziska, w tym słoiki z ceramiką, monety, zdobione fragmenty kamienia, a nawet akwedukt” – dodał Eli Escusido, dyrektor Izraelskego Urzędu ds. Starożytności.

Znalezisko w przyszłości zostanie udostępnione szerokiej publiczności. W siedzibie Departamentu Skarbów Narodowych Izraelskiego Urzędu ds. Starożytności na sześciu kilometrach półek znajduje się 1,3 miliona obiektów archeologicznych z każdego okresu ludzkości – od prehistorycznych narzędzi z krzemienia po fajki z epoki osmańskiej, a każdego roku jego pracownicy katalogują ponad 30 tys. nowych znalezisk.

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze