jajko

fot. pixabay

Jajko to nie tylko jeden z artykułów spożywczych

Jajko – to nie tylko jeden z artykułów spożywczych. Jajko odgrywa ważną role niemal we wszystkich kulturach świata. W chrześcijaństwie jest symbolem zmartwychwstania Chrystusa i nowego życia. Ale także w innych religiach i kulturach jajko ma szczególne znaczenie, nie tylko w czasie wielkanocnym. W mitologii znajduje się często w kontekście powstania świata.

W Malezji jajko odgrywa dużą rolę na weselach jako symbol płodności. Nowożeńcy otrzymują bukiety kwiatów z włożonymi w nie ugotowanymi na twardo i ozdobionymi jajkami, jajka zdobią też weselny stół.

>>> Jak przygotować święconkę w domu? [WIDEO]

W Chinach kiedy się rodzi dziecko lub obchodzi pierwsze urodziny, otrzymuje w prezencie czerwone jajka. Poza tym w medycynie chińskiej jajka przepiórcze stosowane są jako środek leczniczy. Mają przywracać siły życiowe wyczerpanym pacjentom.

Niemcy, produkcja pisanek EPA/ROB ENGELAAR

Irańskie święto Nowego Roku „Nowruz” (nowy dzień) jest obchodzone w marcu. Tego dnia ludzie obdarowują się także kolorowo pomalowanymi jajkami. Od 2009 roku to święto, obchodzone także w Afganistanie i na kurdyjskich terenach Iraku oraz Turcji, jest wpisane na listę niematerialnego dziedzictwa kultury UNESCO. Starzy Egipcjanie wykładali w domu pobłogosławione jajka, mające chronić dom i jego mieszkańców od wszelkiego zła. Pobłogosławione jajko, którego spożycie miało chronić przed chorobami, otrzymywał każdy członek rodziny.

>>> Justyna Nowicka: Komunia duchowa. Krótki przewodnik 

Jajka odnajdywano w licznych starych grobowcach w różnych kulturach. To być może właśnie od nich pochodzi tradycja jajka wielkopiątkowego. Kolorowe jaja kurze i gęsie znaleziono w grobach celtyckich, słowiańskich, rzymskich i wschodniośródziemnomorskich. W Nadrenii badacze znaleźli jajka w rzymskim grobie. Były to dwa malowane gęsie jaja. Gdzie indziej znajdowano również jaja wykonane z gliny lub brązu, jak np. w dawnej greckiej kolonii Metapont w południowych Włoszech. Jajka miały umożliwić zmarłemu zmartwychwstanie.

jajko

fot. pixabay

W wielu mitach o stworzeniu, jajko jest w jakiś sposób centralnym elementem i często jest określane jako „jajo świata”. W mitologii indyjskiej reprezentuje kosmos, a w zależności od mitu wyłania się z niego bóg stwórca Pradżapati lub niebo i ziemia. Według mitu afrykańskiej grupy etnicznej Dogonów kosmiczne jajo pęka pod wpływem wibracji i rodzi boga stwórcę Nommo. Z kolei chińska legenda mówi, że stwórca świata Pangu wyrósł w jajku, które pękło i z którego żółtka powstało niebo, a z białka ziemia.

Jajko jest również nieodłącznym elementem tradycji wielkanocnych w prawie każdej kulturze. We francuskiej Bretanii w Wielki Piątek uczniowie szkół zjadają kartkę papieru, na której zapisany jest alfabet i która jest wymieszana z wielkopiątkowym jajkiem. Ma to ułatwić im naukę czytania i pisania. W Bułgarii każdy przynosi do kościoła ufarbowane jajko, a po nabożeństwie jajka są zbijane przed kościołem. Mówi się, że szczególne szczęście ma ten, komu jajko pozostanie na końcu nienaruszone. Anglicy robią to trochę inaczej: w “egg-shackling” na surowych jajkach wypisywane są imiona dzieci. Następnie jajka wkłada się do miski i potrząsa, aż pozostanie tylko jedno całe jajko. Dziecko, którego imię znajduje się na tym jajku, otrzymuje nagrodę.

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze