Fot. Antoni Jezierski/misyjne.pl

Jak będzie wyglądał udział Polaków Jubileusz Młodych w Rzymie? – konferencja prasowa z udziałem organizatorów

O tym, jak będzie wyglądał rozpoczynający się już za 3 tygodnie Jubileusz Młodych w Rzymie a zwłaszcza udział Polaków w tym wydarzeniu – mówiły osoby zaangażowane w jego organizację podczas konferencji prasowej, która odbyła się dziś w siedzibie Sekretariatu KEP.

W Jubileuszu Młodych w Rzymie od 28 lipca do 3 sierpnia uczestniczyć będzie niemal milion młodych z całego świata. Dla polskich pielgrzymów liczących ok. 15 tys. osób. przygotowano szczególnie interesujący program w ramach projektu „Polski Rzym – Casa Polonia”.

Bp Grzegorz Suchodolski, przewodniczący Rady Konferencji Episkopatu Polski ds. Duszpasterstwa Młodzieży podkreślił, że Jubileusz Młodych z udziałem ok. miliona uczestników będzie największym wydarzeniem tegorocznego Jubileuszu. Podkreślił, że dla duszpasterstwa młodzieży spotkanie z Piotrem jest zawsze bardzo ważne. Zaznaczył też, że po ostatnim Światowym Dniu Młodzieży w Lizbonie wszyscy młodzi zaproszeni zostali przez papieża na spotkanie do Korei Pd. w 2027 z wcześniejszym „przystankiem” w Rzymie w Roku Świętym.

Światowe Dni Młodzieży w Lizbonie, fot. PAP/EPA/MIGUEL A. LOPES

Bp Suchodolski zwrócił uwagę, że Jubileusz Młodych nie jest tym samym co Światowe Dni Młodzieży, choć ma nieco podobny charakter jeśli chodzi o dynamikę i strukturę. Wyjaśnił, że nie będzie katechez głoszonych w kilkudziesięciu językach świata natomiast przedstawiciele danych krajów powinni w ramach tego wydarzenia zorganizować dla swojej młodzieży odpowiednie miejsce formacji.

– To zadanie przejęło Krajowe Biuro ŚDM i jego dyrektor ks. Tomasz Koprianiuk organizując we współpracy z partnerami po stornie włoskiej prawdziwą „perełkę” w postaci projektu „Casa Polonia” na terenie Instytutu Salezjańskiego w Rzymie – powiedział biskup.

Dr Agostino Miozzo, pełnomocnik Nadzwyczajnego Komisarza Rządu Włoch ds. Jubileuszu Kościoła Katolickiego 2025, dziękował organizatorom po stronie polskiej za dobrą współpracę. Opowiedział też, jak do tej pory wyglądał przebieg Jubileuszu w Rzymie, gdzie od momentu otwarcie drzwi świętych przez papieża Franciszka przez drzwi w bazylikach rzymskich przeszło już ok. 15 milionów pielgrzymów. Dr Miozzo zapewnił, że młodzi przybędą do miasta bardzo dobrze przygotowanego od strony wszystkich wydarzeń jubileuszowych. Zwrócił jednak uwagę, że obecność tak dużej liczby ludzi a także wysokie temperatury, które spodziewane są w tym czasie w Rzymie (nawet 38 czy 39 stopni Celcjusza) mogą rodzić pewne problemy. Zachęcił więc pielgrzymów do dobrego przygotowania się pod tym kątem – używania nakryć głowy, kremów z filtrem oraz picia wody.

fot. PAP/EPA/FABIO FRUSTACI

O projekcie „Casa Polonia” opowiedział ks. Tomasz Koprianiuk, dyrektor Krajowego Biura Organizacyjnego Światowych Dni Młodzieży. Wyjaśnił, że projekt bazuje na dobrych doświadczeniach z czasu Światowych Dni Młodzieży w Lizbonie, w których brało udział ok. 20 tys. Polaków.   

Zapowiedział, że centralne miejsce spotkań polskiej młodzieży „Casa Polonia” funkcjonować będzie od 30 lipca do 1 sierpnia na terenie Instytutu Salezjańskiego w pobliżu stacji metra Rebibbia. Miejsce przygotowane jest na przyjęcie w sumie ok. 20 tys. osób.

Na terenie „Casa Polonia” będzie można zjeść normalny posiłek. Od rana będzie możliwość uczestniczenia w adoracji Najświętszego Sakramentu.  W godzinach przedpołudniowych będzie można wziąć udział w wydarzeniach, zabawach czy grach organizowanych m.in. przez instytucje, które będą się prezentowały na terenie „Casa Polonia”. Popołudniowy program rozpoczynać się będzie koncertem na dużej scenie. Następnie planowane są katechezy jubileuszowe, które będą głosić ojcowie dominikanie – m.in. o. Tomasz Nowak i o. Adam Szustak. Potem sprawowana będzie Eucharystia a po niej odbywać się będą widowiska poświęcone takim tematom jak krzyż, nadzieja, uwielbienie. Wydarzenia będą transmitowane na żywo w mediach społecznościowych Krajowego Biura Organizacyjnego Światowych Dni Młodzieży.

fot. Anna Gorzelana/misyjne.pl

Ks. Koprianiuk zapowiedział, że w Casa Polonia gościć będzie wiele osób, które mają wpływ na młodych. Oprócz wspomnianych ojców dominikanów, będą artyści, aktorzy, influencerzy, m.in. Roksana Węgiel, ks. Rafał Główczyński „Ksiądz z Osiedla”, czy ewangelizator Wojciech Czuba „Ślimak na Pustyni”. Przybędą też Tancerze Ledniccy. – To będzie Kościół żywy, piękny, taki, który chce tworzyć relacji i otwierać się na innych – powiedział.

Polska młodzież będzie się również włączać w ogólny program Jubileuszu Młodych. We wtorek 29 lipca o godz. 17 na Placu Świętego Piotra sprawowana będzie Eucharystia rozpoczynająca spotkanie. W piątek 1 sierpnia młodzi będą mogli przeżyć dzień pokuty na historycznym terenie Circo Massimo, gdzie ustawionych zostanie 200 konfesjonałów i odbywać się będzie spowiedź w różnych językach świata.

Sobota 2 sierpnia zgromadzi uczestników na wielkim wydarzeniu wspólnotowym na Tor Vergata. Od godziny 15:00 do 20:00 zaplanowano powitanie młodzieży, koncerty i świadectwa. Kulminacyjnym momentem dnia będzie czuwanie z Ojcem Świętym, które rozpocznie się o 20:30 i potrwa do 21:30. Jubileusz zakończy się w niedzielę 3 sierpnia uroczystą Eucharystią na Tor Vergata, której przewodniczyć będzie papież Leon XIV. Wszystkie bieżące informacje znaleźć można na stronie Krajowego Biura ŚDM sdmpolska.pl

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze