Fot. PAP/EPA/ANDY RAIN

Jak Brytyjczycy oceniają swojego króla po roku rządów?

W ciągu roku, który mija od koronacji króla Wielkiej Brytanii Karola III, zauważalnie wzrosły zarówno oceny jego działań, jak i poparcie dla instytucji monarchii – wynika z sondażu opublikowanego przez „Mail on Sunday”.

Koronacja Karola III i jego żony, królowej Camilli, odbyła się 6 maja zeszłego roku, ale tron objął on już wcześniej – w momencie śmierci swojej matki, królowej Elżbiety II, czyli 8 września 2022 roku.

Według sondażu przeprowadzonego przez ośrodek Ipsos dla „Mail on Sunday” w kwietniu tego roku 56 proc. badanych uważało, że król dobrze wykonuje swoje obowiązki, podczas gdy rok wcześniej tego zdania było 49 proc. Przeciwnego zdania teraz jest 11 proc. pytanych, a rok temu było to 9 proc. Natomiast 30 proc. uważa, że ani dobrze, ani źle, i jest to spadek o dwa punkty proc. w stosunku do kwietnia 2023 roku.

>>> Wielka Brytania: zagraniczne rządy nie będą mogły być właścicielami gazet i magazynów

46 proc. pytanych uważa, że zniesienie monarchii byłoby dla Wielkiej Brytanii zmianą na gorsze, podczas gdy rok wcześniej tak uważało 38 proc. badanych. Spadł odsetek tych, którzy uważają, że nie zrobiłoby to różnicy – z 31 proc. do 25 proc., natomiast odsetek uważających, że byłoby to zmianą na lepsze, pozostał taki sam i wynosi 24 proc.

41 proc. ankietowanych zgodziło się ze stwierdzeniem, że dziedziczna monarchia ma sens we współczesnej demokracji i Wielka Brytania powinna ją utrzymać (wzrost o 5 punktów proc.), a kolejne 19 proc. zgodziło się z opinią, że monarchia nie przystaje do współczesnej demokracji, ale Wielka Brytania i tak powinna ją utrzymać (odsetek takich opinii się nie zmienił). Z kolei 22 proc. uważa, że monarchia nie ma sensu we współczesnej demokracji i Wielka Brytania powinna stać się republiką (wzrost o 2 punkty proc.), a 6 proc. – że monarchia ma sens we współczesnej demokracji, ale Wielka Brytania pomimo to powinna stać się republiką (wzrost o 1 punkt proc.).

Najlepiej ocenianymi osobami w rodzinie królewskiej niezmiennie pozostają księżna Kate (69 proc. pozytywnych ocen, wzrost o 10 punktów wobec kwietnia 2023 r.), książę William (69 proc., wzrost o 8 punktów) i księżniczka Anna (64 proc., wzrost o 5 punktów). Karol III znajduje się na czwartym miejscu. Lepsze oceny niż przed rokiem uzyskali wszyscy członkowie rodziny królewskiej – z wyjątkiem księżnej Meghan, którą dobrze ocenia, tak samo jak rok wcześniej, 25 proc. pytanych.

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze