fot. Freepik

Jak dużo Polaków choruje na raka? Ile procent ma za sobą tę chorobę? [SONDAŻ]

Polska jest w czołówce krajów, w których chorych na nowotwór jest więcej niż wyleczonych – wynika z Europejskiego Sondażu Społecznego. Obecnie 8 proc. Polaków choruje na raka, a 4 proc. ma za sobą tę chorobę. Najgorzej jest na Węgrzech – 16 proc. chorych i 3 proc. wyleczonych.

Wyniki sondażu jego autorzy przedstawili w poniedziałek podczas konferencji w Polskiej Akademii Nauk. Wynika z nich, że niemal trzy czwarte Polaków (68 proc.) ocenia stan swojego zdrowia jako bardzo dobry i dobry. Wyższą od nas ocenę zadeklarowali Irlandczycy (84 proc.), Grecy (83 proc.), Szwajcarzy (82 proc.), Austriacy (78 proc.), Szwedzi (75 proc.) i Norwegowie (74 proc.). Najniższą Litwini (55 proc.), Portugalczycy (57 proc.), Serbowie (58 proc.), Chorwaci i Niemcy (po 61 proc.).

>>> Zrezygnowała z leczenia raka, by nie zaszkodzić dziecku. „Bała się śmierci, ale myślała o naszej córeczce” 

fot. unsplash

Mimo tego dobrego samopoczucia wzrosła liczba osób z chorobami onkologicznymi. W 2015 r. 5 proc. ankietowanych deklarowało, że ma nowotwór, a obecnie takie doświadczenie ma 8 proc. badanych. Na tym samym poziomie pozostał odsetek osób, które miały w przeszłości problemy onkologiczne – 4 proc.

„Jesteśmy w czołówce krajów, w których chorych na nowotwór jest więcej niż wyleczonych” – zwrócił uwagę narodowy koordynator projektu ESS z Instytutu Filozofii i Socjologii PAN dr Michał Kotnarowski.

Inaczej te proporcje wyglądają m.in. w Austrii, Islandii, Finlandii, Holandii, Norwegii i w Szwecji, gdzie wyleczonych jest dwukrotnie i trzykrotnie więcej niż chorujących. W Norwegii ta proporcja wynosi 2 proc. chorych i 6 proc. wyleczonych. W Europie najgorzej sytuacja wygląda na Węgrzech, gdzie 16 proc. społeczeństwa to pacjenci onkologiczni, a jedynie 3 proc. to osoby, które przeszły skuteczne terapie.

fot. unsplash/National Cancer Institute

W badaniu zapytano też, jakie problemy zdrowotne najczęściej dotykają Polaków. Ankietowani najczęściej skarżyli się na ból pleców i szyi (32 proc.), najrzadziej zaś na schorzenia skóry (5 proc.). Silne bóle głowy, problemy z sercem i krążeniem deklaruje co ósma osoba. Co dwunasty respondent choruje na cukrzycę, a co piątemu doskwiera wysokie ciśnienie.

„Na tle 24 badanych krajów jesteśmy chorobowymi średniakami. Na dolegliwości chorobowe skarżą się najczęściej Finowie, Niemcy i Belgowie, a najrzadziej Grecy, Węgrzy i Irlandczycy” – powiedział dr Kotnarowski. Według ESS nadwagę ma 40 proc. społeczeństwa, a otyłość – 20 proc. To więcej niż przed dekadą, kiedy nadwagę miało 33 proc. badanych, a otyłość – 18 proc.

fot. pexels.com/Mikhail ilov

„Biorąc pod uwagę odsetek osób z nadwagą lub otyłością, to razem z Węgrami jesteśmy na pierwszym miejscu w Europie” – podkreślił dr Kotnarowski. Najrzadziej ten problem występuje w krajach takich, jak: Szwajcaria (41 proc.), Austria (45 proc.), Francja i Włochy (po 47 proc.). W przypadku otyłości Polska ma trzeci najgorszy wynik w Europie. Więcej otyłych osób jest tylko w Islandii (25 proc.) i w Finlandii (21 proc.).

Europejski Sondaż Społeczny to międzynarodowe badanie mierzące postawy i zachowania. Obecnie odbyła się jego 11. runda. Łącznie od początku projektu w badaniu wzięło udział ponad pół miliona respondentów. W Polsce realizowane jest przez konsorcjum Instytut Filozofii i Socjologii PAN, Instytut Socjologii Uniwersytetu Łódzkiego i Instytut Socjologii UMCS. Finansuje je Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego. 

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze