Jak katolik ma dbać o dobro wspólne? – Festiwal Katolickiej Nauki Społecznej
Konferencje, debaty eksperckie i warsztaty, złożą się na VIII Festiwal Katolickiej Nauki Społecznej, który odbędzie się w dniach 19-21 września w Warszawie. Uczestnicy zastanowią się nad tym jak sprawić, by życie społeczne, gospodarcze i polityczne było moralne i zgodne z nauką społeczną Kościoła.
Festiwal, jak mówi Radiu Watykańskiemu – Vatican News Kamil Sulej, prezes Zarządu „Civitas Christiana” i członek Rady ds. Społecznych Konferencji Episkopatu Polski, jest platformą wymiany myśli tych, którzy są szczególnie zatroskani o dobro wspólne oraz solidarność i odpowiedzialność społeczną.
„Dla organizatorów festiwalu to bez wątpienia wyjątkowy czas, czas dyskusji, wymiany doświadczeń, zarówno w zakresie katolickiej nauki społecznej, jak i wymiany doświadczeń w wymiarze gospodarczym i ekonomicznym. Tegoroczny festiwal odbywa się pod hasłem odpowiedzialności społecznej. Ta bez wątpienia wiąże się z rozumieniem wolności. Dlatego warto podkreślić, że pozostanie wolnym jest możliwe tylko i wyłącznie wtedy, gdy jesteśmy wolni w społeczeństwie, a nie od społeczeństwa. Domaga się to od nas świadomego, ale również mądrego przeżywania wszystkich spraw społecznych” – dodał. „Tylko w taki sposób mamy możliwość dokonywania zmian w świetle wartości i zasad katolickiej nauki społecznej” – zaznaczył.
Kamil Sulej zwrócił uwagę na kryzys relacji i braterstwa w obecnym społeczeństwie. „Często na to wskazuje papież Franciszek. Ten kryzys rodzi brak zaufania oraz niepokój, a tego wynikiem są liczne konflikty zbrojne. Dlatego istnieje ogromna potrzeba odpowiedzialności społecznej” – dodał.
Tegoroczny festiwal otworzy wykład profesora Krzysztofa Wieleckiego z Uniwersytetu Stefana Kardynała Wyszyńskiego, członka Papieskiej Akademii Nauk Społecznych. Wprowadzi w zagadnienie odpowiedzialności społecznej. Odczytane zostanie też przesłanie od papieża Franciszka, a głos zabiorą abp Antonio Guido Filipazzi – Nuncjusz Apostolski w Polsce oraz bp Marian Florczyk – członek Rady Stałej KEP i Przewodniczący Rady ds. Społecznych. Pierwszego dnia zostanie wręczona też Nagroda „Bonum et Lucrum” przedsiębiorcy, który promuje dobro i etykę, a także wartości moralne w kierowanym przedsiębiorstwie.
Drugiego dnia celebrowana będzie Msza święta, której przewodniczyć będzie biskup Marian Florczyk. Zaplanowano wykłady i debaty eksperckie: „Antidotum dla wspólnoty – odpowiedzialność społeczna w biznesie”, „#wolność społeczn@”, „Państwo egoistów czy wspólnota?”. Pośród prelegentów z polski i zagranicy będą m.in. dr Dariusz Karłowicz, prof. Zdzisław Krasnodębski, prof. Agnieszka Nogal, red. Aneta Liberacka, dr Barbara Stanisławczyk i dr Markus Krienke. Odbędą się też warsztaty „Fake news w pracy katechety. Geneza, istota, przeciwdziałanie” oraz „Planowanie i osiąganie celów”.
Festiwal odbędzie się w dniach 19-21 września w Warszawie. Warunkiem udziału jest rejestracja poprzez stronę: www.festiwalkns.pl. Tam też dostępny jest pełen program obrad.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |