Jak Kościół pomaga powodzianom? Jak można się włączyć?
Od niedzieli 15 września w pomoc włączają się fundacje, diecezje i nie tylko. Każdy może wspomóc potrzebujących poprzez kupno konkretnych produktów, wsparcie finansowe, a także poprzez zaangażowanie w odbudowę zniszczeń i zapobieganie kolejnym.
Caritas
Jedną z pierwszych organizacji w Polsce, która ogłosiła zbiórkę na rzecz powodzianom, była Caritas. Już pierwszego dnia przekazała 400 000 zł na pilną pomoc interwencyjną powodzianom. Środki te trafiają do diecezjalnych ośrodków Caritas na terenach dotkniętych powodzią i wydawane są na pilne potrzeby. Wystartowała ogólnopolska zbiórka finansowa na stronie caritas.pl.
Caritas zaprasza do samodzielnego stworzenia Paczki dla Powodzian z najbardziej potrzebnymi produktami. W nagranym instruktażu krok po kroku tłumaczy, co w niej powinno się znajdować.
Caritas apeluje, że potrzebna jest pomoc rzeczowa od firm (ilości hurtowe) – potrzebne są: osuszacze, woda pitna, agregaty prądotwórcze, łopaty, taczki, gumowce, ścierki, artykuły higieniczne, żywność z długim terminem ważności.
Niedzielna zbiórka w całej Polsce
Jak ogłosił przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Tadeusz Wojda SAC, najbliższa niedziela (22 września) będzie dniem zbiórki na pomoc poszkodowanym w wyniku powodzi. Po każdej mszy świętej w każdej diecezji mają być zbierane pieniądze na ten cel.
„Chcę wyrazić nasze współczucie wobec tych, którzy doświadczyli tego wielkiego dramatu, ale jednocześnie zapewnić, że nie pozostają oni sami. Modlimy się za nich, wspieramy ich duchowo, ale jednocześnie chcemy wesprzeć ich również materialnie. Caritas Polska, która koordynuje pomoc w imieniu całego Kościoła w Polsce, już zaczęła ją świadczyć” – zaznaczył przewodniczący Episkopatu.
>>> Papież zapewnił o swej modlitwie za ofiary powodzi w Polsce
Przewodniczący KEP przyznał, że w tych dniach jesteśmy świadkami dramatu ludzi na południu Polski, którzy zostali doświadczeni wielką wodą. „Woda, po obfitych deszczach, zalała wiele domów, szkół, przedszkoli, szpitali. Wiele domów i budynków użytku publicznego zostało zniszczonych, także cała infrastruktura drogowa na tamtych terenach została mocno nadszarpnięta” – przyznał. Dodał, że w sposób szczególny będą potrzebne urządzenia do osuszania domów i budynków użyteczności publicznej.
„Apeluję do wszystkich o hojność, wsparcie, pomoc, tak jak zawsze to czyniliśmy. Hojność Polaków jest wielka” – podkreślił abp Wojda.
15 września przewodniczący KEP zapewnił o modlitwie w intencji poszkodowanych przez powódź oraz niosących pomoc, a także zaapelował do ludzi dobrej woli o konieczne wsparcie dla poszkodowanych i ofiar żywiołu.
Diecezje przekazują fundusze
Polskie diecezje są gotowe pomagać powodzianom.
Wydział Ekonomiczny Diecezji Toruńskiej we wtorek 18.09 wydał komunikat, iż Diecezja Toruńska, przy pełnym wsparciu ks. bpa Wiesława Śmigla, przeznaczyła kwotę 100 000 zł, na pomoc poszkodowanym w Diecezji Opolskiej. Informuje, że inicjatywa ta jest niezależna od akcji prowadzonej przez Caritas Diecezji Toruńskiej.
Z kolei decyzją metropolity krakowskiego, abp. Marka Jędraszewskiego, na najpilniejsze potrzeby osób pokrzywdzonych przez falę powodziową archidiecezja krakowska poprzez Caritas oraz z pomocą Arcybractwa Miłosierdzia przekaże pierwszą doraźną pomoc w wysokości pół miliona złotych. Metropolita krakowski apeluje o modlitwę w intencji wszystkich dotkniętych żywiołem.
Niezależnie od niedzielnej zbiórki, diecezje przekazują też inne środki finansowe powodzianom, o czym informuje m.in. bp Wojciech Osial, biskup łowicki, w liście do swoich diecezjan:
Jako Diecezja Łowicka wyrażamy współczucie tym wszystkim, którzy doświadczyli wielkiego dramatu powodzi i zapewniamy, że o nich pamiętamy. Modlimy się za nich, wspieramy duchowo, ale jednocześnie chcemy okazać konkretną pomoc materialną i finansową. Niezależnie od niedzielnej zbiórki, jako Diecezja przekazujemy kwotę 50 tysięcy złotych.
Warto podkreślić, że nie wszystkie diecezje informują o swojej hojności, więc podobnych inicjatyw jest zapewne więcej.
Podtopione klasztory
Wiele osób traci swój dorobek życiowy, dom. Zniszczonych zostało także wiele miejsc kultu. Wiele kościołów odniosło szkody, a szczególnie zniszczony przez wodę został franciszkański kościół w Kłodzku (prowincja św. Jadwigi Zakonu Braci Mniejszych).
Franciszkanie zaznaczają, że prosząc o pomoc, pragną nie tylko odbudowania klasztoru jako miejsca ich codziennego życia, ale odbudowania przybytku, gdzie od wieków sprawowana była Eucharystia. Organizowana jest na ten cel zbiórka, ale także Franciszkański Wolontariat „Bracia Braciom” organizuje wolontariat dla poszkodowanych.
Wolontariusze mają pomóc m.in. w pracach porządkowych, w oczyszczaniu budynków z mułu wodnego, skuwaniu tynków, w pracach gospodarczych.
Polska prowincja oblatów ogłosiła zbiórkę na rzecz poszkodowanych oraz na remont klasztoru w Bodzanowie, który został dotknięty powodzią.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |