
PAP/Darek Delmanowicz
Jak Kościoły wschodnie obchodzą Wielki Piątek?
Prawosławni i wierni innych obrządków wschodnich obchodzą 18 kwietnia uroczystość Wielkiego Piątku. W tym roku Wielkanoc wypada u nich w tym samym terminie co u katolików.
>>> Wielka Brytania: mija 27 lat od podpisania porozumienia wielkopiątkowego
W Wielki Piątek nie jest sprawowana liturgia eucharystyczna. Cerkiew wspomina cierpienie, śmierć i złożenie Jezusa do grobu. Wczesnym popołudniem odbywają się procesje, nabożeństwa i adoracja grobu Pańskiego. Symbolizuje go we wschodniej tradycji płaszczanica (lub w innej pisowni: płaszczenica), czyli wynoszony uroczyście na środek świątyni całun z ikoną przedstawiającą Chrystusa złożonego w grobie.
Płaszczanica leży na tzw. świętym prestole (stoliku), a wierni oddają jej cześć, kłaniając się i całując ikonę. W Kościele wschodnim nie praktykuje się umieszczania przy grobie Pańskim elementów świeckich. Pojawiają się jedynie świece i kwiaty.
Adoracja w cerkwiach potrwa całą noc z piątku na sobotę. W pierwszych wiekach chrześcijaństwa wierni zostawali na nocnych modlitwach przy płaszczanicy, a wczesnym rankiem, by nie odchodzili do domów, duchowni rozdawali im chleb i wino, aby mogli zaspokoić głód.
>>> Ciemna jutrznia – co to za nabożeństwo?
W Wielki Piątek wiernych obowiązuje ścisły post. Zaleca się nawet zupełne powstrzymywanie się od posiłków aż do wieczora albo przynajmniej do zakończenia uroczystości z adoracją płaszczanicy.
W niektórych prawosławnych rodzinach, gdzie post jest ściśle przestrzegany, kolacja w Wielki Czwartek była ostatnim większym posiłkiem aż do wielkanocnego śniadania spożywanego wczesnym rankiem w niedzielę po powrocie z nocnych uroczystości.
Rano w Wielki Piątek delegacja polskiej Cerkwi odleciała do Jerozolimy, by w Wielką Sobotę wziąć udział w ceremonii wiernych obrządków wschodnich zejścia Świętego Ognia w bazylice Grobu Pańskiego i by ten ogień dostarczyć do kraju. W tym roku ma on trafić nie tylko do prawosławnych parafii, ale też do katolików.
Tegoroczna Wielkanoc chrześcijan różnych obrządków wypada w tym samym terminie, ale dzieje się tak tylko raz na jakiś czas. Różnica wynika z nieco innego sposobu wyliczania daty tego święta. Często Wielkanoc prawosławnych i innych obrządków wschodnich wypada po Wielkanocy w Kościele zachodnim, a różnica może być nawet pięciotygodniowa – tak było np. w ubiegłym roku.
W 2022 i w 2023 r. różnica była tygodniowa, ale np. w 2021 r. – czterotygodniowa. Wielkanoc w tym samym terminie poprzednio wypadła w 2017 r., a wcześniej – w 2014 i 2011 r.
Prawosławie jest drugim co do liczby wiernych wyznaniem w Polsce. Hierarchowie Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego liczbę wiernych w kraju szacują na 450-500 tys. W Narodowym Spisie Powszechnym przeprowadzonym w 2021 r. przynależność do Kościoła prawosławnego w Polsce zadeklarowało (pytanie o wyznanie było dobrowolne, można było odmówić odpowiedzi na nie) niecałe 151,7 tys. osób.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |