Fot. X/@JasnaGoraNews

Jak obchodzony jest Dzień Matki na Jasnej Górze?

Na Jasną Górę każdego dnia pielgrzymują dziesiątki, a nawet setki ludzi z całego świata. Dzieli ich wiele: kraj pochodzenia, język, kultura, ale łączy jedno: przybywają tu z modlitwą do Maryi, bo jest ona dla nich Matką i wierzą, że przez Jej matczyne serce idą do Jezusa. 26 maja obchodzony jest Dzień Matki.

Maryja dla Polaków jest bardzo ważna, świadczy o tym sam fakt, że nadano Jej tytuł Królowej Polski; odnosi się to do czasów, kiedy tytuł ten był najwyższym możliwym uhonorowaniem czyjejś osoby. W dzisiejszym świecie, określenie „królowa” traci nieco majestatu, kojarzy się bardziej z wykonywaną funkcją. W dzisiejszym świecie noszącą przydomek królowej może stać się niemal każda. W dzisiejszym świecie prawdziwe królowanie oznacza goszczenie w ludzkich sercach i emocjach. Właśnie wyrazem tego ostatniego są różne wydarzenia jasnogórskie, w których wierni czczą Maryję jako Matkę.

Wędrówka Matki

Codziennie widzę, jak ludzie witają Maryję w swoich parafiach – powiedział o. Paweł Subik, Kustosz Obrazu Nawiedzenia przyznając, że obserwowanie tego jest niesamowitym przeżyciem. – Każdego dnia na spotkanie z Matką przybywa tłum ludzi – dodał o. Paweł. Dla kustosza jest to wyrazem tego, że Maryja przyciąga ludzi i oddziałuje na nich w szczególny sposób.

>>> Jasna Góra: święto Jezusa Chrystusa Najwyższego i Wiecznego Kapłana

Kustosz Obrazu Nawiedzenia przytoczył też historię, kiedy bł. kard. Stefan Wyszyński poprosił o możliwość obejrzenie obrazu bez sukien i koron – sam tylko obraz w ramie. – Chodził sobie po Kaplicy Matki Bożej, w pewnym momencie zachwycił się, zatrzymał i powiedział, że „to jest Matka, która schodzi ze swojego jasnogórskiego tronu i idzie do swoich dzieci, aby okazać im swoją miłość” – opowiadał o. Paweł. Od tego „pomysłu”, od tego zdania rozpoczął się bieg wydarzeń, który zaowocował obecną peregrynacją Obrazu Nawiedzenia.

– Maryja schodzi do swoich dzieci i się ich pyta, w czym im pomóc. Tak jak matka. Mamy tak mają, że troszczą się o swoje dzieci, pytają czy niczego im nie brakuje, czy wszystko jest u nich dobrze. Tak samo Ona – zauważył o. Subik podkreślając jednocześnie, że do Ojców Paulinów docierają świadectwa ludzi potwierdzające działanie Maryi Matki w ich życiu.

Słowem malowane

Od 2007 r. w okolicy Dnia Matki na Jasnej Górze organizowany jest także Międzynarodowy Festiwal Twórczości Maryjnej „Sancta Maria”. – W tym roku odbywa się pod hasłem: „W drodze do nieba z Maryją”. Festiwal dedykowany jest dzieciom i młodzieży; mogą oni zaprezentować swoje talenty zarówno wokalne, jak i plastyczne, a celem przedsięwzięcia jest otwieranie dzieci na wiarę i przybliżanie ich do Maryi, przybliżenie Jej postaci i scen biblijnych, w których brała udział. – Jest to wielką łaską, że mamy tak blisko obraz Matki Bożej – powiedziała Anna Rybowicz, organizatorka Festiwalu.

>>> Jasna Góra: Krajowa Pielgrzymka Honorowych Dawców Krwi

Przez ocean

Do częstochowskiego Sanktuarium docierają pielgrzymi także z innych kontynentów. Jedną z takich osób była Christine z Teksasu w Ameryce. Kobieta wyznała, że do tej pory Kaplicę Matki Bożej i obraz przedstawiający skaleczoną twarz Maryi widziała jedynie w telewizji. Dla niej i dla jej męża pielgrzymowanie na Jasną Górę było jednym z większych marzeń życiowych. Christine podkreśliła, że Matce chce zawierzyć nie tylko siebie. Wiele osób, które usłyszały o pielgrzymce do Polski prosiło bowiem Amerykankę o przywiezienie także ich intencji, dlatego matczynemu sercu polecała m.in. szczęśliwe rozwiązanie dla ciężarnej, nawrócenie czy uzdrowienie w chorobie. Kobieta wierzy, że zawierzając te sprawy „Mamie”, niczym dziecko dozna ukojenia.

Dzień Matki jest świętem międzynarodowym. W różnych krajach obchodzony jest w innych terminach. Jedynie w Polsce przypada w maju. Maj jest także miesiącem maryjnym.

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze