Jak odkryć swój talent? [FELIETON]
Trudno nie znać przypowieści o talentach. Trudno też chociaż raz w życiu nie zastanowić się nad tym, jaki jest nasz talent. Ale czasami trudno także ten talent rozeznać. W jaki sposób więc to zrobić?
Z wielkim zaciekawieniem śledzę od lat polską edycję programu „Mam talent!”. To dla mnie nie tylko spotkania przed ekranem telewizora z ludźmi, którzy rzeczywiście mają talent, lecz przede wszystkim kopalnia kreatywności. Bo gdyby nie to, z pewnością nigdy nie pomyślałabym o tym, że nauczanie swojego psa sztuczek można właśnie za ten talent uznać. A jednak!
>>> Anna Szcześniak – malarka, która swój talent odkryła przez poważny wypadek
Talent czy nie talent?
W takich okolicznościach warto zastanowić się nad tym, czym w ogóle jest talent. Słownik Języka Polskiego podaje definicję: „uzdolnienie w jakimś kierunku, predyspozycje, zdolność”. Z kolei Gallup – twórca słynnego testu – tłumaczy talent jako „każdy powtarzający się wzorzec myślenia, odczuwania i zachowania, który może znaleźć pożyteczne zastosowanie”. Jak więc wynika z powyższych definicji, talentów zdecydowanie nie powinniśmy ograniczać tylko do tych artystycznych, które jako pierwsze przychodzą nam na myśl. Bo jako talent możemy uznać nawet nasze pozytywne nastawienie do życia. Ale o tym za chwilę…
Talent i powołanie?
Myśląc o rozeznawaniu powołania, często myślimy o powołaniu do kapłaństwa czy też do małżeństwa. Ale można też rozeznać swój talent. Jak to zrobić? Przede wszystkim w ogóle chcieć. Bo żaden talent nie pojawia się znikąd, żaden talent nie rozwija się, jeśli nad nim nie pracujemy. Rozeznawanie nie polega też na poddawaniu się na przykład po jednej lekcji gry na fortepianie. Warto bowiem eksperymentować i… sprawdzać, sprawdzać, sprawdzać.
Sama miałam w swoim życiu moment, w którym, jak pewnie większość młodych dziewczyn, postanowiłam zostać piosenkarką. Zapisałam się nawet na lekcje śpiewu w szkole, ale okazało się, że Ireny Santor to ze mnie nie będzie. Później chciałam też tańczyć. Byłam na lekcjach tańca towarzyskiego, hip-hopu, a nawet tańca ludowego. No i znów przekonałam się, że to nie to, że Agustin Egurrola może być spokojny o swoją pracę. Ale chodziłam też przez wiele lat na kółko teatralne, bo naprawdę dobrze czułam się odgrywając jakąś rolę, ćwicząc swoją mowę czy też biorąc udział w tworzeniu scenariusza. Z czasem przyszło też zamiłowanie do języka polskiego i do pisania. I właśnie dzięki połączeniu tych dwóch pasji dzisiaj jestem dziennikarką. Ale droga do tego, by wiedzieć, co chcę robić w życiu, też była długa. Co więcej – nie miał na nią wpływ tylko mój talent artystyczny, ale też inne…
Talenty Gallupa
Niedawno miałam okazję przeprowadzić wywiad z Małgorzatą Filar – businesswoman, której, jak sama przyznała, prawie wszystko się w życiu podoba. Jednak raczej nie uznawała tego za swój atut, a tym bardziej za talent. Aż do czasu, gdy zrobiła sobie test Gallupa, dzięki któremu można poznać swoje talenty. Okazało się, że jeden z tych, które ma Gosia to bycie optymistką. I gdy dowiedziała się, że tę cechę można postrzegać jako talent, zrozumiała też, że właśnie dzięki niej może służyć innym. Dziś swoim optymizmem „zaraża” więc inne kobiety i pomaga im się rozwijać.
Idąc tropem Gallupa, za nasze talenty można też uznać nawiązywanie relacji, bycie empatycznym, elastycznym, wizjonerem, analitykiem czy organizatorem. Nawet to, że potrafi się zorganizować uroczystości rodzinne można uznać za talent. Często bowiem bywa tak, że jesteśmy tak bardzo przyzwyczajeni do swoich umiejętności, że mamy problem z ich dostrzeżeniem i zauważeniem tego, że nam pewne rzeczy sprawiają łatwość, a inni zupełnie nie mają do nich predyspozycji.
Konsultantka kariery Monika Juniewicz w przypadku poszukiwania swojego talentu oprócz zrobienia testu Gallupa radzi zadać sobie także też trzy pytania. W czym wyręczasz innych? Kiedy tracisz poczucie czasu? Jakie wyzwania w życiu masz już za sobą? Dzięki tym pytaniom oraz dzięki sprawdzaniu, w czym możesz być dobry, z pewnością odkryjesz swój talent i przekonasz się, że ma go każdy z nas, tylko czasami zupełnie go nie docenia.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |