Watykan

fot. unsplash

Jak się rozwijał skandal finansowy w Watykanie?

W związku z zapowiedzianym na 27 lipca rozpoczęciem procesu karnego osób oskarżonych w aferze związanej z inwestycjami finansowymi Sekretariatu Stanu w Londynie. Publikujemy kalendarium ważnych wydarzeń związanych z tym skandalem finansowym. Oto ono:

2013/2014: Wobec zastoju na rynku kapitałowym Sekretariat Stanu zainwestował 200 milionów funtów (około 220 mln euro) w fundusz Athena Capital włoskiego maklera finansowego Raffaele Mincione. Kontakt nawiązał wieloletni partner finansowy Sekretariatu Stanu, rzymski broker Enrico Crasso. Pieniądze pożyczył Sekretariat Stanu w Credit Suisse, w którym wcześniej pracował Crasso. Połowę pieniędzy przeznaczono na zakup nieruchomości przy Sloane Avenue w Londynie, resztę na inne inwestycje.

>>> Prefekt watykańskiego Sekretariatu ds. Gospodarki: wierni muszą wiedzieć, co Kościół robi z pieniędzmi

2018: Fundusz Mincionego stracił 18 milionów euro z inwestycji watykańskich. Sekretariat Stanu stara się zdobyć wszystkie udziały w londyńskiej nieruchomości, aby lepiej nią zarządzać i chce rozstać się z Mincione. Crasso poleca do tego celu pracującego w Londynie włoskiego brokera finansowego Gianluigiego Torzi.

28 czerwca 2018: Papież nadaje godność kardynała arcybiskupowi Angelo Becciu i następnego dnia przyjmuje jego rezygnację z funkcji substytuta ds. ogólnych w Sekretariacie Stanu Stolicy Apostolskiej. 1 września 2018 kard. Becciu zostaje prefektem Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych.

Listopad 2018: Podczas spotkania w Sekretariacie Stanu w Watykanie Gianluigi Torzi proponuje ulokowanie pieniędzy w jego luksemburskim funduszu Gutt SA, przez który chce również kupić od Mincione pozostałe udziały w nieruchomości.

>>> 25 watykańskich żandarmów czuwa nad bezpieczeństwem papieża w szpitalu

22 listopada 2018: Kierownik Biura Administracyjnego Sekcji Pierwszej (ds. Ogólnych) Sekretariatu Stanu prał. Alberto Perlasca podpisuje umowę z Torzim – jak twierdzi, na polecenie zwierzchników. Miał go do tego upoważnić nowy substytut ds. ogólnych w Sekretariacie Stanu abp Edgar Peña Parra. Zamiast jednak przyznać Watykanowi pełne prawo głosu, Torzi zapewnia je sobie.

fot. EPA/ANGELO CARCONI

26 grudnia 2018: Torziemu udaje się otrzymać termin spotkania z papieżem. Jak twierdzi, Franciszek miał powiedzieć, że Torzi powinien być „odpowiednio” wynagrodzony za swoje wysiłki.

Wiosna 2019: Na podejrzane transakcje po raz pierwszy zwraca uwagę watykański nadzór finansowy AIF. Torzi zażądał od Watykanu dalszych płatności za przekazanie praw do głosowania w funduszu Gutt SA. W maju zawarto ugodę w kwestii spłacenia 15 mln euro za prawa głosu w funduszu nieruchomości w Londynie.

4 marca 2019: Sekretarz Stanu Stoicy Apostolskiej kardynał Pietro Parolin listownie wzywa Instytut Dzieł Religijnych (IOR), nazywany „bankiem watykańskim”, do zatwierdzenia 150 milionów euro pożyczki na spłatę ostatniej hipoteki na przynoszącej straty nieruchomości w Londynie. Ta kwota budzi podejrzenia IOR, który zawiadamia watykańskiego audytora generalnego, a ten wszczyna dochodzenie.

4 czerwca 2019: dyrektor generalny IOR Gian Franco Mammì blokuje pożyczkę w wysokości 150 mln.

1 października 2019: W bezprecedensowej operacji policja watykańska wkracza do Sekretariat Stanu i AIF. Pięciu pracowników zostało zawieszonych.

>>> Bp Galantino: potrzebna większa przejrzystość w watykańskich finansach

18 listopada 2019: Przewodniczący rady dyrektorów i wieloletni szef AIF, szwajcarski prawnik René Brülhart podaje się do dymisji. Decyzję uzasadniono faktem, że oficjalna rewizja przeprowadzona przez nadzór finansowy zaszkodziła jego międzynarodowej wiarygodności.

Luty 2020: Śledczy watykańscy przeszukują prywatne mieszkanie prał. Perlaski, który w międzyczasie został przeniesiony do pracy w Najwyższym Trybunale Sygnatury Apostolskiej, konfiskują dokumenty oraz komputery.

5 czerwca 2020: Torzi zaproszony na przesłuchanie przez prokuratora watykańskiego Gian Piero Milano i aresztowany na 10 dni.

24 września 2020: Papież Franciszek nakłania kard. Becciu do ustąpienia z funkcji prefekta Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych i odbiera mu wszystkie prawa jako kardynała, włącznie z prawem udziału w konklawe. Powodów decyzji papież nie podał.

5 listopada 2020: Papież wycofał wszystkie środki finansowe z Sekretariatu Stanu i przekazał je Administracji Dóbr Stolicy Apostolskiej (APSA). Od września kardynał sekretarz stanu nie zasiada już w zarządzie IOR.

Marzec 2021: Brytyjski sędzia znosi tymczasową blokadę kont Torziego, której domagał się Watykan.

Kwiecień 2021: Rzymski prokurator wnosi o więzienie dla Torziego.

30 kwietnia 2021: Franciszek modyfikuje prawo karne Państwa Watykańskiego tak, by kardynałowie mogli być teraz sądzeni przez osoby świeckie, a nie tylko przez innych kardynałów i papieża.

3 czerwca 2021: Watykan ogłasza rozpoczęcie procesu zaplanowanego na 27 lipca, publikuje nazwiska oskarżonych oraz zarzuty.

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze